Telefon Görüşmeleri İşinizden Edebilir

Olaylar
Cep telefonu ve internet kullanımının arttığı günümüzde iş saatlerinde çalışanların özel amaçlı internet ve cep telefonu kullanımının işten çıkarılma sebebi olarak gösterilebileceği belirtildi. Cep te...
EMOJİLE

Cep telefonu ve internet kullanımının arttığı günümüzde iş saatlerinde çalışanların özel amaçlı internet ve cep telefonu kullanımının işten çıkarılma sebebi olarak gösterilebileceği belirtildi.

Cep telefonu kullanımı 1994 yılından sonra hızla yaygınlaşırken aynı yıllarda internet kullanımı da süratle artarak cep telefonu ile birlikte günümüzün vazgeçilmez unsurları haline geldi. Çalışanların iş saatlerinde uzun cep telefonu görüşmeleri, bilgisayarlarından ve cep telefonlarından özel amaçlı internet kullanımı Yargıtay’ın daha önce verdiği emsal kararlara göre işveren tarafından işten çıkarma sebebi sayılabilecek.
 
Çalışanların mesai saatlerinde kişisel olarak internet ve cep telefonu kullanımıyla ilgili iki önemli Yargıtay kararı olduğunu hatırlatan Avukat Dr. Serdar Tahtakıran, uzun telefon görüşmelerinin ve özel internet kullanımının ‘iş görme ediminin yeterince yerine getirememek’ olarak değerlendirildiğini ve bu durumun işveren tarafından işten çıkarılma nedeni sayılabileceğine dikkat çekti.
 
İşverenin, çalışanlarına iş saatlerinde kişisel internet kullanımına sınırlama getirebileceğine ilişkin olarak iki önemli Yargıtay kararı bulunduğuna işaret eden Tahtakıran, "Yargıtay, iş saatlerinde özel amaçlı internet kullanımını ‘iş görme edimini yeterince getirmemek’ olarak değerlendirmiş ve bu durumun işyerinde olumsuzluklara neden olduğunu belirterek de geçerli fesih nedeni olarak kabul etmiştir." dedi.
 
İş saatleri içerisinde internette oyun oynanması ve çeşitli haber sitelerinde zaman geçirilmesi durumunun iş verimini düşürmemiş olsa bile işten çıkarılma için geçerli bir neden olabileceğinin Yargıtay tarafından belirtildiğine dikkat çeken Serdar Tahtakıran "Türk İş Hukuku’nda bazı yazarlar, iş saatleri içerisinde, lokal telefonlar üzerinden haberleşme imkanın bulunduğu işyerlerinde özel cep telefonu kullanımının sınırlandırılması ve yasaklanmasının mümkün olduğunu belirtiyor." diye konuştu.
 
Tahtakıran, cep telefonu ile iş saatlerinde özel görüşme yapılmasının işveren tarafından yasaklanabileceği konusunda henüz Türk İş Hukuku’nda bir Yargıtay kararına rastlanılmamış olsa da Türk Yargıtay’ı tarafından takip edilen Alman İş Yargısı’nda konuyla ilgili bir kararın yer aldığının altını çizdi. Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti İş Mahkemesi tarafından onaylanan bu kararı anımsatan Tahtakıran, Almanya’da yaşlı bakımından sorumlu bir çalışanın, çalışma saatlerinde özel cep telefonunu kullanmasının işveren tarafından yasaklanabileceğine dair karar verdiğini dile getirdi.
 
"CEP TELEFONU KULLANIMINDA AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ"

Türkiye’de cep telefonu ve internet kullanımının yüksek olduğunu ve her geçen gün artığını belirten Avukat Dr. Serdar Tahtakıran, "2011 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de toplam cep telefonu konuşma süresi 33,95 milyar dakika olurken, sabit telefon hatlarındaki konuşma süresi 5,47 milyar dakika düzeyinde. Türkiye, AB ülkeleri arasında 3’üncü sırada yer almıştır ve İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz ve Almanya’nın üstünde bulunmaktadır." tespitinde bulundu.
 
Tahtakıran, cep telefonu ve internet kullanımının giderek arttığı Türkiye’de bu yasakların işveren ve işçi arasında ciddi sorunlara neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi