Tekstilin Derdine Derman Olacak!

Olaylar
Pamuk üretiminde artan maliyet, tekstil sektörünü yeni arayışlara sevk etti. Türkiye şartlarında henüz yabani bitki özelliği taşıyan ancak sağlık için sayısız faydaları bulunan ısırgan otu, tekstil se...
EMOJİLE

Pamuk üretiminde artan maliyet, tekstil sektörünü yeni arayışlara sevk etti. Türkiye şartlarında henüz yabani bitki özelliği taşıyan ancak sağlık için sayısız faydaları bulunan ısırgan otu, tekstil sektörünün yarasına da ilaç olacak. Araştırmalar olumlu sonuçlanırsa, yabani bitki niteliğinde olan ısırgan, Bafra ovasında tekstil sektörünün hammaddesi olarak üretimdeki yerini alacak.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bafra Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Ayan, Karadeniz bölgesinde lif kalitesi yüksek ısırgan türlerinin tespiti için çalışma başlattıklarını söyledi. Almanların tüm ülkeyi tarayıp, lif kalitesi yüksek ısırganın yetiştirilmesini teşvik ettiğini belirten Ayan, "Biz de en verimli ısırganın yetiştiği bölgeleri üretici ve yatırımcının dikkatine sunacağız." dedi.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA ALMANLAR KULLANDI!
Isırganın doğal liflerin kopmaya karşı dayanıklı ve yumuşak olması sebebiyle, yüksek değerde uzun ömürlü ve kullanışlı kumaşlar üretilebiliyor. İkinci Dünya Savaşı’nda pamuk üretiminde ortaya çıkan darboğaz sebebiyle Almanya, asker üniforması üretiminde ısırgan otu kullandı. Gelişen teknoloji ile kimyasal liflerin cazibesi ile ısırgan otundan vazgeçildi. Almanlar son dönemde bütün ülkede lif kalitesi yüksek ısırgan otu taraması yaptı. Almanların ısırgan lifinden ciddi verim alması sonucunda ısırgan otu Türk tekstil firmalarının da gündemine girdi.

LİF KALİTESİ YÜKSEK
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bafra Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Ayan, Karadeniz bölgesinde lif kalitesi yüksek ısırgan türlerinin tespiti için çalışma başlattıklarını söyledi.
Pamukta yaşanan hammadde sıkıntısının organik ürünlerle aşılacağını ve bunların başında da üretim maliyeti yok denecek kadar düşük olan ısırgan otunun geldiğini belirten Ayan, şunları söyledi: “Samsun’da deneme amaçlı ekimler yapıp, çok verimli ürün alık. Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’nin çoğu bölgesinde ısırgan otu zahmetsizce yetişiyor. Biz verimli ısırgan otlarının yetiştiği bölgeleri tespit edip, yatırımcının önüne sunacağız. Gerisi onların tercihine kalmış."

ISIRGAN LİFİ
İlkbahar mevsiminde tarla kenarlarında, duvar diplerinde, viraneliklerde yetişen ısırgan otu; tohumu ilaç, yaprağı yemek, lifi tekstil, sapı yakacak, kökü boya maddesi olarak işlem görüyor. Isırgan lifi, doğal anti bakteriyel özelliği, serinlik hissi, ipeksi yüzeye sahip olması, vücutta oluşan teri anında emmesi, temiz havayla temas halinde olması, ultraviyole ışınları kırması, çabuk ütü tutması, doğal antibakteriyel özelliği ile deride alerjik oluşumlara yol açmaması, üretim sırasında kimyevi madde kullanılmaması ile dikkat çekiyor.

HBT

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme