Tatbikatta kamuflaj giydi

Olaylar
Abdulkadir Erzeneoğlu’nun haberi    Gül, Kars’ta kamuflajlı elbise ile askeri tatbikata katıldı  Daha fazla foto galeri için TIKLAYIN ! Kars’taki Akbaba Dağı etek...
EMOJİLE

Abdulkadir Erzeneoğlu’nun haberi   

Gül, Kars’ta kamuflajlı elbise ile askeri tatbikata katıldı  Daha fazla foto galeri için TIKLAYIN !
Kars’taki Akbaba Dağı eteklerinde yapılan tatbikatın ‘Seçkin Gözlemci Günü’ne askerî kamuflaj giyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı. Gül, öğle yemeğini ise kendisine eşlik eden Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile birlikte Mehmetçik’in kumanyasından yedi. Gül, tatbikatta başarılı olan personele ödül verdi.

TSK’nın tatbikatına ilk kez katılan Gül ile beraberindekiler, askerî kamuflaj ve asker postalı giydi. Tatbikat alanına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ile aynı araçta gelen Gül’e, İnsanî Yardım Tugayı’nın faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Bu noktada kurulan çadırları gezen Cumhurbaşkanı ve beraberindekiler, senaryo gereği depremzede ailelerin çocuklarının eğitim çadırını ziyaret etti. Vatandaşlarca alkışlarla karşılanan Gül, Mehmetçik’in vatandaşlar için hazırladığı kumanyanın tadına baktı. "Her şeye hazırlıklı olmak gerek." diyen Gül, depremlerde maddî durumu iyi olanların bile bir tas çorbaya ihtiyaç duyduğunu, böyle durumda da devletin varlığını gösterdiğini söyledi. Gül, "Allah devlete, millete zeval vermesin." diye konuştu.

Abdullah Gül ve beraberindekiler daha sonra taarruz helikopterlerinin direnek noktasına yaptığı saldırı, muharebe arama-kurtarma harekâtı, havadan ikmal ve yaralı tahliye faaliyetlerine ilişkin tatbikatı izledi. Gül, Arınç, Atalay, Yılmaz ve komutanlar, öğle yemeğini tatbikat alanında yedi. Mehmetçik’in kumanyasından yiyen Cumhurbaşkanı ve beraberindekilere, peynir, tavuk, kadınbudu köfte, tatlı ve meyve ikram edildi. Tatbikatın öğleden sonraki bölümünde ise birliklerin ateş ve manevra kabiliyetleri denendi. Gül ve beraberindekiler, birliklerin hedefleri dövmesini dürbünle izledi.

Abdullah Gül, tatbikatın ardından değerlendirmelerde bulundu. Tatbikatı büyük kıvanç ve onurla takip ettiklerini ifade eden Gül, emeği geçen tüm TSK mensuplarına teşekkür etti. Gül, şunları kaydetti: "Aslında bütün bu hazırlıklar, bütün bu tatbikatlar, bütün bu harcamalar, barışı temin etmek için yapılmaktadır. Biz bölgesinde barış isteyen, istikrar ve güven dağıtan jeneratör gibi bir ülkeyiz. Bütün arzumuz bölgemizde huzurun, güvenliğin, istikrarın olması ve bunun üzerinde de iş birliğinin genişlemesidir."

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel de tatbikatın ardından yaptığı konuşmada, Gül, Arınç, Atalay ve Yılmaz’ın tatbikatı izlemesinin TSK’ya güç verdiğini söyledi. Tatbikatta birbirinden farklı sistemlerin bir arada, eşgüdüm içinde ve başarıyla idare edildiğini belirten Özel, tatbikatın amacına ulaştığını belirtti. Siyasi ve ekonomik güç tarafından yeterince desteklenemeyen ve nitelikten ziyade niceliğe dayanan bir askerî gücün caydırıcı olma vasfını yitirdiğine vurgu yaptı.

TATBİKATA 2 BİN 177 ASKER KATILDI

3. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş’un yönettiği tatbikat, 9. Kolordu Komutanlığı’nca icra edildi. 3 gün süren ‘Kış 2012 Tatbikatı’na Kara, Hava ve Özel Kuvvetler’e bağlı 2 bin 177 personel katıldı. Tatbikatta, komutanlara birliklerini kış şartlarında sevk ve idare etme imkânı vermek, birliklerin eğitimini geliştirmek, Kara ve Hava Kuvvetleri birliklerinin koordineli şekilde çalışmasını sağlamak hedeflendi.

İki yılda bir yapılan kış tatbikatı müşterek, çift taraflı, fiilî ve atışlı olarak gerçekleştirildi. Kış tatbikatlarıyla, birliklerin kar ve şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkân ve kabiliyetlerini denemek, muharebe sahasını tüm boyutlarıyla canlandırarak ateş ve manevranın senkronizasyonunu artırmak, birliklerin kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, giyim, ikmal ve bakım faaliyetleri gibi temel konular üzerinde eğitimlerini ve beka kabiliyetlerini geliştirmek amaçlanıyor.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme