Tanklar Mübarek Yanlılarını Püskürttü

Olaylar
Mısır’da korkulan oldu. Dün ortaya çıkan Mübarek yandaşları yine meydanlara döküldü. Mısır ordusu iki tarafı birbirinden uzaklaştırmaya çalışıyor. 2 GÜNDE 6 KİŞİ ÖLDÜ, 846 KİŞİ YARALANDI Mısır&#...
EMOJİLE

Mısır’da korkulan oldu. Dün ortaya çıkan Mübarek yandaşları yine meydanlara döküldü. Mısır ordusu iki tarafı birbirinden uzaklaştırmaya çalışıyor.

2 GÜNDE 6 KİŞİ ÖLDÜ, 846 KİŞİ YARALANDI

Mısır’ın başkenti Kahire’deki 6 Ekim Köprüsü yakınlarında, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yandaşları ve karşıtları arasında bugün çıkan çatışmalarda yaklaşık 50 kişi yaralandı.  El Cezire televizyonu, güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanına çıkan 6 Ekim köprüsü yakınlarındaki göstericilerin meydana girişlerini engellediğini duyurdu. Televizyon dün ve bugünkü çatışmalarda toplam 6 kişinin öldüğünü, 846 kişinin yaralandığını bildirdi.

TANKLAR MÜBAREK YANLILARINI PÜSKÜRTTÜ

Bu arada bölgedeki AFP muhabiri, tankların Mübarek yanlılarını Tahrir Meydanından püskürttüğünü ve bölgeye girişini engellendiğini söyledi. Öte yandan, Süveyş kentinde de binlerce Mübarek karşıtının gösteri düzenlediği bildirildi.

MISIR BAŞBAKANI ÖZÜR DİLEDİ

Mısır Başbakanı Ahmed Şefik, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlılarının Mübarek karşıtlarına saldırmasından dolayı özür diledi ve olaylarla ilgili soruşturma açılacağı sözü verdi. Başbakan Şefik, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ”Dün olanlar için özür dilerim, çünkü ne mantıklı ne de akla yakın” dedi.  Ahmed Şefik, Mübarek karşıtlarına saldırıyı ”göz göre göre bir hata” olarak nitelendirdi.

TAŞLI SALDIRI

Öte yandan başkent Kahire’de, Hüsnü Mübarek taraftarları ve karşıtları arasında yeniden çatışma başladığı bildirildi. Görgü tanıkları, iki tarafın birbirlerine taşlı saldırıda bulunduğunu belirtti. Günün görülen en şiddetli çatışmasının, Tahrir Meydanı’na giden yan sokakta meydana geldiği belirtildi.

MÜBAREK YANLILARI BARİKATI ZORLUYOR

Mısır ordusu, rejimin devrilmesini isteyenlerle Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlılarını ayırmak için bir tampon bölge oluşturmak üzere asker gönderdi. Mısır’ın başkenti Kahire’deki Tahrir meydanı yakınında Mübarek yanlılarının güvenlik barikatını aştığı belirtiliyor.

MUHALEFETTEN HÜKÜMETE HAYIR CEVABI

Mısır’ın önde gelen muhalif lideri Muhammed El Baradei, Başbakanının görüşme çağrısını reddetti. Mısır Başbakanı Ahmet Şefik, bugün muhalefet gruplarını görüşmeye çağırmıştı. El Cezire ve diğer basın organları aralarında liberal Vafd partisinin de bulunduğu bazı grupların çağrıya uyduğunu bildirdi. Müslüman Kardeşler ise zaten yasaklı durumda.

El Baradei Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada, "Görüşmeyi reddettik. Yapılacak bir müzakere Hüsnü Mübarek’in ayrılmasına ve Tahrir Meydanındaki güvenlik koşullarına bağlı" dedi.

MEYDANDAKİ ÇATIŞMAYA SORUŞTURMA

Bölgedeki AFP muhabiri, Mübarek yanlılarını ve karşıtlarını ayıran barikatın cumhurbaşkanı yanlılarınca aşıldığını belirtti. Bu arada devlet televizyonu, Tahrir meydanında çıkan çatışmalarla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu. Televizyon, Mısır Başbakanı Ahmet Şefik’e dayanarak, 5 kişinin öldüğü gösterilerdeki şiddet olaylarıyla ilgili soruşturma başlatılacağını belirtti.

MÜBAREK YANDAŞLARI ATEŞ AÇTI

Mısır Hukukçular Birliği ise meydanda bulunan Mübarek karşıtlarının, Mübarek yandaşlarının açtığı ateşin hedefi olduğunu, birçok ölü ve yaralı bulunduğunu kaydetti. Tanıklardan 26 yaşındaki Muhammed Seyit Mustafa, ”Böylesi hiç olmamıştı, Mısırlı Mısırlı ile çatışıyor, bu bir iç savaş” dedi.

TÜRK GAZETECİLERİ DÖVDÜLER                                                      

Öte yandan Tahrir Meydanı’ndaki protesto gösterilerini izleyen TRT temsilcisi Metin Turan ile Zaman gazetesi foto muhabiri İsa Şimşek, şiddete maruz kaldığı bildirildi.

Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre, Turan, Tahrir Meydanı’na giderken Mübarek yandaşlarınca yolu kesilerek feci şekilde dövüldü. Mübarek taraftarları, Turan’ın kamerasını, parasını, fotoğraf makinesini ve cep telefonunu gasp etti.

Turan, kendi çabalarıyla Mübarek taraftarlarının elinden kurtularak Türkiye Büyükelçiliğine sığınmayı başardı. Vücudunda ağır darp izleri ve yüzünde sıyrıklar bulunan Turan’ı elçilik yetkililerinin hastaneye götüreceği belirtildi.

Zaman gazetesi foto muhabiri İsa Şimşek ise önce muhalif göstericiler tarafından tartaklandı. Gösteri alanından çıkmaya çalışan Şimşek, daha sonra Mübarek yandaşları tarafından tartaklandı. Şimşek’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme