Suriye’ye Rusya Desteği

Olaylar
ITAR-Tass haber ajansı, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov’un, Batı ve bazı Arap ülkelerince hazırlanan karar tasarısının, dışarıdan bir askeri müdahale olasılığını devre dışı bıra...
EMOJİLE

ITAR-Tass haber ajansı, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov’un, Batı ve bazı Arap ülkelerince hazırlanan karar tasarısının, dışarıdan bir askeri müdahale olasılığını devre dışı bırakmada başarısız kaldığı yönündeki açıklamasına yer verdi.
 
Gatilov ajansa yaptığı açıklamada, Rusya’nın, karar taslağında Suriye’nin kararlara uymaması durumunda, belirsiz ”ek tedbidlere” açık kapı bırakılmış olmasından hoşnut olmadığını belirtti.
 
Rusya ve Çin’in güçlü muhalefeti nedeniyle, Suriye’de şiddet olaylarının başladığı Mart 2011’den beri BM Güvenlik Konseyi’nde, Suriye’nin tutumuna karşı bir BM kararı çıkarılamıyor.
 
BM’nin hesaplamalarına göre Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejiminin ayaklanmayı bastırmak amacıyla aldığı sert tedbirler nedeniyle şu ana kadar 5400’den fazla kişi hayatını kaybetti.
 
AA