Suriye’de yaşananlar facia

Olaylar
Suriye’de ve Arap ülkelerinde yaşanan gelişmeleri AA muhabirine değerlendiren Fahs, "Suriye’de yaşananlar artık suç olmaktan çıkıp korkunç bir faciaya dönüştü. Suriye devrimine destek...
EMOJİLE

Suriye’de ve Arap ülkelerinde yaşanan gelişmeleri AA muhabirine değerlendiren Fahs, "Suriye’de yaşananlar artık suç olmaktan çıkıp korkunç bir faciaya dönüştü. Suriye devrimine destek vermekte geç kalındı" diye konuştu.

"Lübnan’daki Şiilerin yüzde 70’inin Suriye yönetimini desteklediği" yönündeki iddiaların doğru olmadığını vurgulayan Fahs, Suriye devrimine destek verdiğini ve bunu, 10 Ağustos’ta bazı Şii alimlerle birlikte bildiri yayımlayarak duyurduklarını ifade etti.

Suriye ve Arap ülkelerinde yaşanan halk ayaklanmalarına destek veren Şiilerin sesinin çoğunluk tarafından bastırılmaya çalışıldığını savunan Fahs, "Suriye devrimine destek veren az sayıda Şii olabilir, ancak burada önemli olan sayı değil niteliktir" dedi.

Bahreyn’daki Şii devrimcilerin de yönetime karşı mücadele verdiğini ifade eden Fahs, "Bahreyn’de yaşananlar görmezden geliniyor. Bu davranış devrimci ruha aykırı" yorumunda bulundu.
İran’ın Suriye politikasını da eleştiren Şii alim, "Tahran’ın dış politikadaki en büyük hatası olaylara karşı ideolojik bir yaklaşım sergilemesi" değerlendirmesinde bulundu.

Hani Fahs kimdir
Lübnanlı Şii Alim Hani Fahs, 1946’da Lübnan’ın Nebatiye kentinin Cebşit semtinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Nebatiye kentinde tamamlayan Fahs, bir süre Irak’ın Necef kentinde Arap dili ve İslami ilimler alanında dersler aldı. Yüksek Şii İslam Meclisi üyesi olan Fahs, 1982-1985 yılları arasında İran’da yaşadı. Fahs, aynı zamanda Amman Ehli Beyt Akademisi üyesi.  

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme