Olaylar

Suriye’de 200’den Fazla Kişi Gözaltında

Suriye İnsan Hakları Gözlem kuruluşundan yapılan açıklamada, gözaltıların yarıdan fazlasının ülkenin üçüncü büyük kenti Humus’ta olduğu belirtildi. Bu arada, Suriye’nin önde gelen senaristlerinden ve Drama Sanatları Yüksek Enstitüsü üyesi 36..

Suriye’de 200’den Fazla Kişi Gözaltında

Suriye İnsan Hakları Gözlem kuruluşundan yapılan açıklamada, gözaltıların yarıdan fazlasının ülkenin üçüncü büyük kenti Humus’ta olduğu belirtildi.

Bu arada, Suriye’nin önde gelen senaristlerinden ve Drama Sanatları Yüksek Enstitüsü üyesi 36 yaşındaki Usame Gannam’ın da Şam’ın Midan semtinde yapılan gösteride gözaltına alındığı ve akıbetinin belirsiz olduğu kaydedildi.

Sivil toplum kuruluşları ve eylemciler, ülkenin çeşitli kentlerinde dün yapılan gösterilerde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 15 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdiler.

Öte yandan, merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme (Human Rights Watch) örgütü, Suriyeli firari asker ve güvenlik güçlerinin, silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya zorlandıklarını, aksi taktirde ölüm cezasına çarptırılmakla tehdit edildiklerini açıkladılar.

Bu sivil toplum kuruluşunun, Türkiye, Lübnan ve Suriye’ye firar eden Suriyeli 12 güvenlik görevlisinin tanıklıklarına dayanarak yaptığı açıklamada, "Firariler, göstericilerin üzerine ateş açmayı reddedenlerin bizzat ölüm riski aldıklarını bildirdiler. Üstleri onlara yurtdışından sızanlar, selefiler ve teröristlerle mücadele ettiklerini söylüyorlar. Üzerlerine ateş açma emri aldıkları göstericilerin silahsız olduklarını anlayınca şaşkına dönüyorlar" denildi.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL