‘Suriye uçağının düşürülmesi intikam değil’

Olaylar
Ertan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye uçağının düşürüldüğünü kardeşinin kendisini arayarak haber verdiğini söyledi. Uçağın düşülmesinin ülke menfaatleri doğrultusunda alınan bir karar olduğu...
EMOJİLE

Ertan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye uçağının düşürüldüğünü kardeşinin kendisini arayarak haber verdiğini söyledi.

Uçağın düşülmesinin ülke menfaatleri doğrultusunda alınan bir karar olduğunu belirten Ertan, “Tabi bu düşürülmenin, oğlumun herhangi bir rövanşı, intikamı şeklinde, kesinlikle ben böyle düşünmüyorum. Böyle bir şey asla olmaz ama ülkemizin, siyasilerin, Genelkurmay Başkanlığı’nın aldığı bir karar vardı. Daha önce 22 Haziran 2012’de oğlumun kullandığı uçağın düşürülmesinden sonra karar alınmıştı. Herhangi bir sınır ihlali olduğu zaman müdahale edileceğini belirtmişlerdi” diye konuştu.

Bunun bir rövanş olmadığını düşündüğünü vurgulayan Ertan, “Sınır ihlali olduğu zaman düşürüleceği belirtilmişti. Ülkemizin yararına olan bir durum varsa tabi ki düşürülecektir, tabi müdahale edilecektir. Bunu yadırgayacak bir durumda da değilim. Rövanş olarak da kabul etmiyorum. Doğrusu neyse zaten onlar yaparlar. Doğrusunu yapacaklarından da eminim, güvenim de tam” ifadesini kullandı.

Baba Ertan, uçağın düşürülmesinin, kendi oğluyla veya düşürülen uçakla alakasının olmadığını düşündüğünü açıkladı.

– “Torunlarıma babalarının şehit olduğunu söyleyemedim”

Bu konunun herhangi bir siyasi malzeme yapılmasını istemediğini kaydeden Ertan, “Kesinlikle siyasi malzeme yapılmasını istemem, yapılması uygun değildir. Eğer ülkemiz, milletimiz, hükümetimiz, devletimiz, Genelkurmayımız böyle bir şeyi uygun görmüşse doğrudur, yapmıştır. Bu ülkeye yararı olacak bir şeydir. Doğrusunu onlar daha iyi bilirler, kararını vermişler, o şekilde gerçekleştirmişlerdir. Ben şahsen desteklerim, devletin aldığı her kararı desteklerim” dedi.

Ali Ertan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıl dönümünde kendisine oğlu için devlet övünç madalyası verildiğini anımsatarak, “Oğluma devlet övünç madalyası verildi ama ben aldım. Çünkü torunlarıma babalarının vefat ettiğini, şehit olduğunu henüz söyleyemedim. Onlar da babalarının görevde olduğunu, işte uzaya gittiğini ve bir gün döneceğini söylüyorlar. Bu beni çok kahrediyor, üzülüyorum, nasıl diyeceğimi de bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Malatya Erhaç Havaalanı’ndan 22 Haziran 2012’de havalanan Türk askeri uçağı, Doğu Akdeniz’de uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülmüş, pilotlar Gökhan Ertan ve Hasan Hüseyin Aksoy şehit olmuştu.