Suriye sınırında kritik adım

Olaylar
Türkiye ve ABD arasında kurulan ‘operasyonel mekanizma’ ilk toplantısını Ankara’da yaptı. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıda, Türk tarafına Dışişleri Bakanlığı Müsteşar...
EMOJİLE

Türkiye ve ABD arasında kurulan ‘operasyonel mekanizma’ ilk toplantısını Ankara’da yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıda, Türk tarafına Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik, Amerikan Tarafına ise Büyükelçi Elizabeth Jones başkanlık etti.

İki ülke istihbaratçıların yanısıra, diplomatlar ve askeri yetkililerin de katıldığı toplantıda, Suriye ‘nin kuzeyindeki otorite boşluğu nedeniyle PKK ve El-Kaide’nin zemin arayışları değerlendirildi.

Toplantıda mülteci göçü sırasında Türkiye’ye terörist sızmaların önüne geçmek için ‘istihbarat kalkanı’ oluşturma kararı alındı.

Edinilen bilgilere göre, ‘istihbarat kalkanı’nın oluşturulmasında CIA’in Afganistan ve Pakistan’da görev yapmış elemanları etkin rol üstlenecek.

Karara göre, PKK ve El-Kaide’nin Suriye topraklarında yuvalanarak Türkiye’nin güvenliğini tehdit edici faaliyetlerde bulunmasının önünü kesmek için, arazi dahil bir çok alanda istihbarat çalışması yapacak.

Samanyolu Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme