Sünnet davetiyesiyle kardeşini buldu

Olaylar
Osmanlı’nın çekilmesiyle farklı ülkelere dağılmak zorunda kalan Balkan Türklerinin hayatı dramatik hikâyelerle dolu. İsviçre’de yaşayan 70 yaşındaki Nazmiye Aliyo, 55 yıl önce ayrıld...
EMOJİLE

Osmanlı’nın çekilmesiyle farklı ülkelere dağılmak zorunda kalan Balkan Türklerinin hayatı dramatik hikâyelerle dolu. İsviçre’de yaşayan 70 yaşındaki Nazmiye Aliyo, 55 yıl önce ayrıldığı kız kardeşini elindeki 30 yıllık sünnet düğünü davetiyesi ile bulur. Ancak kardeşinin 3 ay önce öldüğünü öğrenir…
Kosova’nın Gilan kentinde yaşayan kızkardeşler, Hüsniye Özaydemir’in 1957 yılında Türkiye’ye, daha sonra Nazmiye Aliyo’nun ise İsviçre’ye göç etmesiyle bir daha birbirlerinden haber alamazlar. Kardeşinin hâlâ Kosova’da olduğunu düşünen Hüsniye Özaydemir’in Gilan’a gönderdiği oğlu Murat Özaydemir’in sünnet düğünü davetiyesi İsviçre’deki kardeşine uzun yıllar ulaşamaz. 2011 yılında Kosova’ya, doğduğu toprakları görmeye gelen Nazmiye Aliyo, ablasının gönderdiği sünnet davetiyesinden haberdar olur.

Yıllar sonra ablasına kavuşma isteğiyle Kosova Üsküp Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Recep Gündüz’den yardım ister. Gündüz ise Bursa’ya dönerek davetiye üzerinde yazan adresi aramaya başlar. Mahalleyi bulur ama sokağı bulamaz ve tam iki yıl arar fakat abla Hüsniye’yi bulamaz. Ümitlerin tükendiği bir anda, abla Hüsniye’nin soy isminin değişerek Özaydemir olduğunu tespit eder ve aileyi kısa sürede bulur. Ancak abla Hüsniye 3 ay önce vefat etmiştir. Acı haber İsviçre’deki kız kardeşine verilir. Büyük üzüntü yaşayan yaşlı kadın, gözyaşlarına boğulur. Yaşlı ve hasta olduğu için Türkiye’ye gelemeyen Nazmiye Aliyo, çocukları Nazmiye ve Dursun’u göndererek ablasının çocukları ile tanışmalarını ister.

Bursa’da buluşan teyze çocukları ise geçtiğimiz gün birbirlerini ilk kez görmenin heyecanını yaşadı. Hüsniye Özaydemir’in oğlu Murat Özaydemir’in evinde buluşan akrabalar, gözyaşlarına hakim olamadı. Kendi sünnet düğünü davetiyesi ile teyzesinin kendilerini bulduğunu dile getiren Murat Özaydemir, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ben 10 yaşımdayken annem, teyzeme sünnet düğün kartını göndermişti. Nihayet buluştuk. Teyzem Nazmiye Aliyo da yaşlı olduğu için gelemedi, çocuklarını gönderdi. Türkçe bilmedikleri için konuşmalar tercüme edildi. Yıllarca kopukluk olmuş, birbirimize bakıp durduk. Annemi yakın zamanda kaybettiğimiz için onları görünce çok duygulandık. Teyzemin fotoğraflarına baktım. Tıpkı anneme benziyor. Ablalarımla birlikte teyze çocuklarına sarılıp ağladık. Önümüzdeki yıl Kosova’da bütün alileyi bir araya getirmeyi amaçlıyoruz."

Kosova Üsküp Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Recep Gündüz, Balkanlar’da milyonlarca ailenin parçalandığını, akrabaların birbirinden habersiz farklı ülkelerde yaşadığını dile getiriyor. Son 2 yıl içinde 65 aileyi bir araya getirdiklerini ifade eden Gündüz, insanların kendilerine gelerek akrabalarını bulmaları konusunda yardım istiyor.

Zaman