Sudan İkiye Bölünüyor, Ancak…

Olaylar
Son dönemde çatışma ve karmaşanın doruk noktaya ulaştığı Sudan’a ilginç bir öneri Mısır’dan geldi. Mısır’ın, Kuzey ile Güney Sudan arasında bir konfederasyon kurulmasını önerdiği kay...
EMOJİLE

Son dönemde çatışma ve karmaşanın doruk noktaya ulaştığı Sudan’a ilginç bir öneri Mısır’dan geldi. Mısır’ın, Kuzey ile Güney Sudan arasında bir konfederasyon kurulmasını önerdiği kaydedildi.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, Mısır’ın Sudan’a önerdiği konfederasyon ile birlikte kuzey ve güneyin kendi ordularını kurmasının ve başka ülkelerde büyükelçilikleri bulunmasının meseleyi çözebileceğini açıkladı.

Geyt, Sudan’ın bazı çekinceleri olmasına rağmen Mısır’ın önerisini incelemek için süre istediğini belirtti. Haberde, Mısır ile Sudan arasında 1959 yılında imzalanan anlaşma uyarınca Mısır’ın Nil nehrinden senede 5 trilyon 55.5 milyar metre küp su aldığı için, Mısır’ın Güney Sudan’ın bağımsızlığından çekindiği kaydedildi.

Güney Sudan’ın bağımsızlığı için 2005 yılında savaşan, Güney Sudan Halk Kurtuluş Ordusu ile Hartum hükümeti arasında yapılan Kapsamlı Barış Anlaşmasının bir sonucu olarak 9 Ocak 2011’de Güney Sudan’da yapılacak olan referandum ile Güney Sudan’ın bağımsız bir devlet olarak mı yoksa Kuzey Sudan’a bağlı kalarak mı varlığını sürdüreceği kesinlik kazanacak.

On5yirmi5.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme