Soros, Gezi olaylarına 3 yıl önceden hazırlanmış

Olaylar
M. Fatih Gediman’ın haberi  2010’da TESEV ve Açık Toplum Vakfı’nda alınan muhalefet kararı ve indirilen isimler, başta Gezi olayları olmak üzere son 2 yılda yaşananlara, ‘iktidar değişti on...
EMOJİLE

M. Fatih Gediman’ın haberi 

2010’da TESEV ve Açık Toplum Vakfı’nda alınan muhalefet kararı ve indirilen isimler, başta Gezi olayları olmak üzere son 2 yılda yaşananlara, ‘iktidar değişti onun için muhalefetteyiz’ yaklaşımına ve bu tavrın oluştuğu tarihe ışık tutacak… 

Fatih Vural’ın Geriye Bakmak Yok isimli kitabıyla önemli bir sır günyüzüne çıktı. Kitapta yer alan bilgilere göre Gezi olaylarında Başbakan’ın ‘Faiz Lobisi’ ve ‘Spekülatörler’ göndermesinden sonra akıllara gelen isimlerden olan George Soros Son 3 yılını dengeleri değiştirecek bir operasyona vakfetmiş. 

İşte Fatih Vural’ın kitabından konu ile ilgili ayrıntılar:

Kitaptaki bilgilere göre göre George Soros ve yakınındaki isimler TESEV ve Açık Toplum Vakfı’nın Türkiye ayağının da başkanlığını yürüten Can Paker’e, Balyoz davaları ile ilgili tarafsız duruşunun ardından, AK Parti’ye de yakın olduğu gerekçesiyle, indirme harekâtı düzenlendi. Davetler ve yenilen yemeklerle önce buna alıştırılan Paker daha sonra da yakışıksız bir mektupla ‘İktidar Yanlısı’ olmakla suçlanarak görevden ayrılması talebiyle karşılaştı. Paker ayrıca bu mektup ve istifa tekliflerini aldığı sırada kendisine iktidarla ilgili söylenen (Alınmış) kararları da ortaya çıkardı.

DOĞAN MAĞDUR, BALYOZ İŞİNE GİRELİM

Bilgiye göre Açık Toplum Vakfı Kurucusu ünlü spekülatör George Soros 2010 yılı 12 Ağustos’u için Can Paker’i doğum gününe çağırır. Burada yönetim kuruluna aldığı Hakan Altınay’ın kendisine söylediği şu sözlerle şok olur: “Silivri’de büyük haksızlıklar oluyor. Siz bugüne kadar AK Parti’ye çok prim verdiniz. Ben, Çetin Doğan’ın damadı Dani Rodrik’le temas halindeyim. Çetin Doğan mağdur oluyor. Dani Rodrik de bunu ispat ediyor. Biz de bu işe girelim” teklifinde bulunur. 

Can Paker, Hakan Altınay’ın bu sözlerine, “Olmaz. Türkiye’deki hukuk sistemiyle ilgili sorunlar varsa, araştırmalarla bunu tabii ki ortaya koyarız. Ama bir kişi adına, bir kurum adına asla böyle bir şey yapmam” cevabını verir. Konu orada kapanmış gibi görünse de, Hakan Altınay, Can Paker’e birkaç kez daha “Siz, AK Parti’ye çok prim verdiniz” çıkışında bulunur.

“SEN ARTIK GİT! KAVALA GELSİN”

TESEV’in yıllık buluşmalarında Can Paker’e ‘Seni, Açık Toplum’un Genel Direktörü Aryeh Neier’ yemeğe davet ediyor” çağrısı gelir. Bu yemekte Neier, Paker’e, “Bak, ben işimden ayrılıyorum. Sen de 10 yıldır Açık Toplum Türkiye’nin başındasın, artık bırakmalısın” der. Paker, bırakmayı kabul eder ve sorar: “Peki, kimi düşünüyorsunuz?” Bu soruya, “Osman Kavala” cevabını verir.

O yemekten sonra Soros’un evine giderler. Konuyu Can Paker açtığında, George Soros “Sen ne diyorsun Can?” der. Paker’in cevabı, “Elbette bırakırım” olur. Bunun üzerine Soros, “Tamam o zaman, sorun yok” deyip kapatır konuyu.

AK PARTİ’YE YAKIN BİRİSİN HALBUKİ BİZ MUHALEFET KARARI ALDIK

Bırakmayı kabul etmesine rağmen Paker İstanbul’a döndüğünde Aryeh Neier’den aldığı bir mektupta şu ifadelerle karşılaşır “Ben her ne kadar yemekte söylemediysem de, sonra düşündük, sen Türkiye’de AK Parti’ye çok yakın birisi olarak gözüküyorsun. Halbuki, biz AK Parti’ye muhalefet etmek istiyoruz. Onun için senin Açık Toplum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan da uzaklaşmanı istiyoruz.”

TÜRKİYE CAHİLİSİNİZ; VIZ GELİRSİNİZ HERŞEYİ BIRAKIYORUM!

Bu mektup, Can Paker’i fevkalade kızdırır ve çok ağır bir mektup yazar, Neier’e: “Sizin Türkiye’den haberiniz yok. Cahilsiniz. Ben Türkiye’de AK Parti taraftarından çok, Soros taraftarı olarak biliniyorum. 10 senedir kamuoyunda bu saldırıları göğüsleyen benim. Ama bana vız gelirsiniz. Her şeyi bırakıyorum.”

Neier, “Başkanlığı bırak; ama yönetim kurulunda kal” dese de; Paker, “Hiçbir şey istemiyorum” karşılığını verir.

İSHAK ALATON DA YETER ÇEKİL DEDİ!

Ayrıca İshak Alaton’un da TESEV için Can Paker’e çekilme çağrısı yaptığı ortaya çıktı. Paker konuyu şöyle anlatıyor:

“Genel Kurul’da İshak Bey kalktı, ‘Ben TESEV Yönetim Kurulu’ndan ayrılıyorum. Artık çok yaşlandım. Ama Can Paker’e de tavsiyem, uzun yıllar hizmet etti, o da yönetim kurulu başkanlığını bıraksın. Onursal Başkan olsun. Yönetim Kurulu başkanlığını devretsin’ dedi. Ben de kalkıp cevap verdim. ‘Ben, İshak Bey’le aynı görüşte değilim. Kurumun geleceği bir ölçüde garantide olduğu zaman kendi görevimi bitmiş sayarım’ dedim. Bütün salon beni alkışladı. İshak Bey’in buna canı çok sıkıldı. Bu toplantıyı da Alarko’nun salonunda yaptık.”

AÇIK TOPLUMLA İLK ÇATIŞMA: TARAFLI ANKET…

Can Paker, Açık Toplum’la ilk fikir çatışmasını, vakfın başında olduğu sırada, Binnaz Toprak’ın yaptığı ‘mahalle baskısı’ araştırmasına şerh düşmesiyle başladığını belirtiyor: 

CHP’LİLERE SORUP TÜRKİYE ANKETİ YAPIYORSUNUZ!

“Kendisine de söyledim. ‘Bu, araştırma değildir’ dedim. Cumhuriyet Mitingleri’ne katılmış CHP’lilerle araştırma yapıyorsun, sonra bunu Türkiye’nin geneliymiş gibi sunuyorsun. Ha bunu yapmadı Binnaz. Ama böyle geçti basına. Buna itiraz etmedi. ‘Yok canım, bu araştırma Türkiye’nin genelini ilgilendirmez. Sadece CHP’lileri ilgilendirir’ demedi. Ben de ona karşı çıktım. Sen CHP’lilere sorarsan tabii ki Türkiye’de felaket bir ‘mahalle baskısı’ var! Örneklem hatası yok. Kasıtlı öyle yapıyor. Hata değil!”

Faydanalılan Kaynaklar: Türkiye Gazetesi ve Türkiye Gazetesi Muhabiri Fatih Vural’ın “Geriye Bakmak Yok-Can Paker Kitabı” eseri

Hür Haber 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme