Somali’de Son 90 Günde 29 Bin Çocuk Öldü

Olaylar
Somali’yi pençesine alan son 60 yılın en şiddetli kuraklığı yüzünden 640 bin çocuk ölüm tehlikesiyle karşıya karşıya. ABD’nin insani yardım görevlisi Nancy Lindborg, Somali’nin güney...
EMOJİLE

Somali’yi pençesine alan son 60 yılın en şiddetli kuraklığı yüzünden 640 bin çocuk ölüm tehlikesiyle karşıya karşıya.

ABD’nin insani yardım görevlisi Nancy Lindborg, Somali’nin güneyinde son 90 günde 5 yaşın altında 29 binden fazla çocuğun öldüğünü açıkladı.

BM önceki gün, Somali’de 3 bölgeyi daha "açlık bölgesi” olarak belirlerken, 640 bin çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle ölümle yüz yüze olduğunu duyurdu.

Birçok uluslararası kuruluş, bölgeye yardım göndermek için çabalarken, hazırlanan yardımın dağıtılamamasından endişe ediliyor.
El Kaide’ye yakınlığı ile bilinen Eşşebab militanlarının halkın açlıktan kaçmasını engellemeye çalıştığı ve bunun için çocuk yaşta militanları da kullandığı bildirildi.

Türkiye, uçak ve gemi gönderiyor

Türk Kızılayı ve Diyanet’in Afrika için hazırladığı acil yardım malzemeleri de uçakla bölgeye ulaştırılacak.

Dün Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Alhaji Mohammad Mumuni ile görüşmesinden sonra konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (TİKA) ilkyardım uçağının hafta sonuna kadar Somali’ye ulaşacağının söyledi.

Davutoğlu, önümüzdeki günlerde bölge ülkelerine de bir ziyaret gerçekleştireceğini belirtti. Toplanan yardımlar ile hazırlanacak gıda kolileri ise gemi ile gönderilecek.

Bayramdan önce ilk geminin Somali’ye ulaşması hedefleniyor. Koliler, bölge halkının tüketim alışkanlıkları dikkate alınarak hazırlanıyor.
Gıda kolisinde nohut, mercimek, pirinç, makarna, yarma buğday, bitkisel yağ, bebek maması ve süt tozu bulunacak.

Zaman