Sokak eylemlerinde çocuklar kullanılıyor!

Dağa çocuk kaçırdığı için ailerin hedefi olan terör örgütü PKK, Lice’de yaşanan olaylara ilişkin Protestolarda da çocukları polisle çatıştırdı. Önceki gün akşam saatlerinde Diyarbakır-Bingöl karayolunun güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırı sonrası çatışma çıkmış, Abdulbaki Akdemir (50) ve Ramazan Baran (24) hayatını kaybetmişti. 1’i astsubay 2 kişi de yaralandı. Abdülbaki Akdemir dün Lice’nin Hedik Köyü’ne götürülüp toprağa verildi.

HDP’LİLER CENAZEDE

Hayatını kaybedenlerden Ramazan Baran (24) Diyarbakır’da toprağa verildi. Sur ilçesindeki Kurşunlu Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından bir grup tarafından Bağlar ilçesindeki Yeniköy mezarlığına getirildi. Ramazan Baran burada toprağa verilirken cenaze törenine HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın da yer aldığı çok sayıda kişi katıldı.

POLİS SIK SIK ANONSLA UYARILDI

Cenaze törenlerinin ardından Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve İstanbul’da izinsiz gösteriler düzenlendi. Çocukları dağa kaçırıldığı için ailelerin tepkisini çeken PKK, sokakta da çocukları kullandı.Gösterilerde ön sıralarda yer alan çocuklar polise el yapımı patlayıcı ve taşlarla saldırdı. Yüzü maskeli yetişkinler tarafından yönlendirildiği gözlenen çocuklara polis sık sık evlerine gitmeleri yönünde anons yaptı.

İÇİŞLERİ MÜLKİYE MÜFETTİŞİ YOLLADI

Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Lice olayıyla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılık ölüme neden olan silahların nereden, ne şekilde ateşlendiğinin incelendiğini duyururken. İçişleri Bakanlığı olayların derinlemesine araştırılması için Lice’ye müfettiş gönderdi. Genelkurmay da internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada yaralı astsubayın tedavisine devam edildiği belirtildi

HDP’LİLER İMRALI’YA ÖCALAN’A GİDİYOR

Bu arada HDP milletvekilleri bugün İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan ile görüşecek. Görüşmede Lice olaylarının ele alınacağı öğrenildi.

Kışlaya molotoflu saldırı

Lice’de önceki gün çıkan olaylarda 2 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle kepenklerin açılmadığı Hakkari’de, yüzü maskeli bir grup terör örgütü yandaşı Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Fatih Bülbül Kışlası’na taş ve molotof kokteylleri ile saldırdı. Yola barikat kurarak, bölgeye gelen polis ekiplerine de taş, havai fişek ve molotof kokteylleri ile saldıran göstericilere, polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Göstericiler ara sokaklara dağıldı. Bitlis’te de yol kesen teröristler araçları durup kimlik kontrolü yaptı, sivillerin arasına karışıp olay yerine gelen güvenlik güçlerine taciz ateşi açtı. Güvenlik güçleri sivillere zarar gelmemesi için ateşe karşılık vermezken, atılan roketlerden dolayı da bölgede yaklaşık 10 küçükbaş hayvan telef oldu.

Hakkari’de yola barikat kurarak ateş yakan ve askeri kışlaya molotofkokteyli ile saldıran terör örgütüyandaşlarına, polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Bağcılar’da göstericilere müdahale

Lice’deki olaylar nedeniyle Bağcılar’da yürüyüş yapan grubun taş ve şise atması üzerine, polis müdahalede bulundu. Bağcılar İstanbul Caddesi’ndeki BDP İlçe Başkanlığı binasının önünde toplanan kadın ve çocukların da bulunduğu bir grup, çeşitli sloganlar atarak Bağcılar Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Bir apartmanın üst katlarından atılan ped şişeyle 10 yaşındaki bir çocuk hafif yaralandı. Olay sırasında, bir polisin yüzünden, bir polisin de kolundan yaralandığı, gazdan etkilenen bir kadının da fenalaştığı görüldü. Cadde üzerinde bir polis helikopteri uçtu.

TOKAT KARIŞTI

Tokat’ta da yaklaşık 25 kişilik bir öğrenci grubu yürüyüş yapmak isteyince vatandaşlar tepki gösterdi. Göstericilerde karşılık verince arbede yaşandı. Linç edilmekteh polis tarafından kurtarılan gruptakiler polis otobüsü ile şehirden uzaklaştırıldı.