Şimdi Dünyanın En Güçlü Sitesi

Olaylar
İnternet mecrası yine gündeme damgasını vurdu. Wikileaks Washington’ın uyarısına rağmen belgeleri yayınladı. Peki, Wikileaks nedir? Gücü nereden alıyor?   Kaynaklarını gizli tutarak ülkeler...
EMOJİLE

İnternet mecrası yine gündeme damgasını vurdu. Wikileaks Washington’ın uyarısına rağmen belgeleri yayınladı. Peki, Wikileaks nedir? Gücü nereden alıyor?

 

Kaynaklarını gizli tutarak ülkelerin en özel bilgilerine ulaşan, dahası bu verileri yayınlayan İsveç merkezli uluslararası bir organizasyon Wikileaks.

 

Ellerindeki çok ses getirecek bir milyondan daha fazla dokümanı yayınlayarak, tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış olsalar da aslında çok daha önceden de zaman zaman yayınladıkları raporlar ile çok sayıda ödül kazanmış, birçok kesimden insanın takdirini kazanmışlardı.

 

Torrent’e Düştü!

 

Washington’ın tüm ikazlarına rağmen belgeleri açıklayacaklarını duyuran ve bugün önce Twitter hesabından belgeleri duyuran Wikileaks, tüm dünyada deprem etkisi yarattı.

 

Kısa sürede tüm belgeler şifreli bir dosya halinde Torrent’e de düştü. Google’da biraz arama yaptıktan sonra Wikileaks hakkında birçok detaylı dokümana ulaşabilmek mümkün.

 

Wikileaks belgeleri arasında Amerika’nın Afganistan ve Irak Savaş Günlükleri, Türkiye hakkında çarpıcı yorumlar ve veriler, bakanlar hakkında değerlendirmeler ve raporlar yer alıyor.

 

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in haberine göre, Wikileaks kabloları arasındaki en fazla ikinci bilgi alışverişinin ise Amerika’nın Ankara büyükelçiliği üzerinden yapılmış olması dikkat çekici.

 

– Wikileaks Twitter Sayfası: http://twitter.com/#!/wikileaks

– Wikileaks Resmi Adresi: http://wikileaks.org/

– Wikileaks Türkiye Çeviri Ekibi: http://friendfeed.com/wikileakstr

 

ShiftDelete.Net

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme