Sevda Tepesi için ödenen 26 milyon $ ne oldu?

Olaylar
Sabah yazarı Meliha Okur, 1984 yılında satılan Sevda Tepesi’yle ilgili ilginç bilgiler verdi. İşte o yazı… Sevda Tepesi Marmaris Bozburun’dan Zeynep Dirvana aradı. "Size, 57 dö...
EMOJİLE

Sabah yazarı Meliha Okur, 1984 yılında satılan Sevda Tepesi’yle ilgili ilginç bilgiler verdi.

İşte o yazı…

Sevda Tepesi

Marmaris Bozburun’dan Zeynep Dirvana aradı. "Size, 57 dönüm ve 1984’e kadar Kıbrıslı ailesine ait olan İstanbul’daki Sevda Tepesi’nin öyküsünü anlatmak istiyorum" dedi. Dirvanalar, Kıbrıslı ailesinin birinci jenerasyonudur.

10 vâris vardı Sevda Tepesi’nde…
Zeynep Dirvana’nın eşi Süleyman Dirvana da vârislerden sadece biriydi.

Aile, kendilerine ait tepeye 30 villa yapmak istedi. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan imar izni aldı. Fakat Nazım Plan Bürosu’na gelince takıldı. Sevda Tepesi bir anda yeşil alana dönüşünce aile ne yapacağını şaşırdı. Her yere yazılar yazdı. Netice alamadı. Bir gün Süleyman Dirvana’yı o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Bedrettin Dalan aradı. "Sevda Tepesi’ni Kral Abdullah almak istiyor. Haliç’te bize yardımcı oluyor. Devletin yüksek menfaatleri icabı burayı satın" dedi. Başbakan Özal da devreye girince, istimlâk korkusu yaşayan aile Sevda Tepesi’ni 1 milyon dolara yani 450 bin liraya Suudi Arabistan Kralı’na satmak zorunda kaldı.

Aradan 28 yıl geçti. Sevda Tepesi’ne imar izni çıktı.
Zeynep Dirvana diyor ki "27 milyon dolara satıldığı iddia edilen bu yerin 26 milyon doları kime verildi? Bu satış herhangi biriyle yapılmadığına göre parayı kime verdiklerini öğrenmek istiyorum…"
Çünkü aile aldatıldığını düşünüyor. Başbakan Erdoğan’ın işe el atmasını istiyor.

Sabah
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme