Şentop: Doları basan biz değiliz, fiyatını belirleyen biz değiliz

Olaylar
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, görevinin 11’inci gününde memleketi Tekirdağ’a gitti. Partisi tarafından burada düzenlenen bir toplantıda konuşan TBMM Başkanı Şentop, ...
EMOJİLE

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, görevinin 11’inci gününde memleketi Tekirdağ’a gitti. Partisi tarafından burada düzenlenen bir toplantıda konuşan TBMM Başkanı Şentop, dünyada ABD dolarının gizli bir silah olarak kullanıldığını iddia ederek ” Doları basan biz değiliz, fiyatını belirleyen biz değiliz. Doların silah olarak kullanıldığı dönemler var. Dünyanın ekonomik sistemini bu manipülatif ortamdan kurtarmamız lazım. Herkes kendi parasıyla alışveriş yapsın” dedi.

Şentop, Amerikalı bir ekonomi yazarının kitabından yola çıkarak, şunları söyledi:

“Bundan aşağı yukarı 10 yıl önce yazmış olduğu bir kitap var. Amerikan parasının bir silah olarak kullanılmasına dair Pentagon’un düzenlediği bir toplantıya katılmış kendisi. Gizli bir toplantı, o kadar gizli bir toplantı ki koridora çay almak için gittiklerinde yanında birisi geliyor. Çayı beraber alıyorlar içeri bu şekilde giriyorlar. O gizli toplantıda görüşülen konuları anlatıyor. İşte ‘Ekonomide acaba Amerikan parası dolar, bir silah olarak kullanılabilir mi?’ Başka ülke ekonomilerine etkilemek için bu konuda çalışmalar yapıldığını anlatıyor. Dünyada herkes ticaret yapıyor ama ticarette dolar kullanıyor. Doları basan biz değiliz, fiyatını belirleyen biz değiliz. Dolasıyla biz iki farklı ülke ticaret yapıyoruz ama kullandığımız paranın değerini ikimizde belirlemiyoruz. Başka üçüncü bir ülke belirliyor. İstediği gibi belirliyor, manipüle edebiliyor. Dünyanın ekonomik sistemini bu manipülatif ortamdan kurtarmamız lazım. O yüzden diyoruz ki herkes kendi parasıyla alışveriş yapsın”

 

 

Kaynak: Milli Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme