Sendikalar Taksim için yürüyor

Olaylar
Böylece öğretmenler, doktorlar, işçiler, mimar ve mühendislerden oluşan yaklaşık 850 bin üyeli dört örgüt, doğaya, yaşama, emeğe ve Taksim’e sahip çıkmak için meydanlara indi. Gruplar AnkaraR...
EMOJİLE

Böylece öğretmenler, doktorlar, işçiler, mimar ve mühendislerden oluşan yaklaşık 850 bin üyeli dört örgüt, doğaya, yaşama, emeğe ve Taksim’e sahip çıkmak için meydanlara indi. Gruplar Ankara’da Kızılay Meydanı’na yürürken, İstanbulda’da binlerce protestocu Şişhane ve Unkapanı üzerinden Taksim Meydanı’na ilerliyor. Gelen ilk bilgilere göre Taksim’e ulaşan kitle sayısı 10 binlerle ifade ediliyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı sağlık, liman, lastik, elektrik-gaz sektörü işçileri; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı eğitim, sağlık, belediye, nüfus ve vergi dairesinde çalışan 250 bin memur ile Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bağlı 90 bin hekim ve Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMB) bağlı 410 bin mimar, mühendis üye “Doğaya, yaşama, emeğe, Taksim’e sahip çıkma” sloganıyla Türkiye genelinde iş bırakacak ve kent meydanlarında toplanmaya başladı.

KESK YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), “Güvenli İstihdam,Ücret Garantisi ” sloganıyla Taksim’e yürüyor. Unkapanı’ndaki SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünden yaklaşık bin kişiyle başlayan yürüyüş çevreden katılanlarda kısa sürede büyüdü. Binlerce kişi Taksim’e doğru ilerliyor.

GREVE TAM KATILIM

KESK’in iki günlük genel grev çağrısına sağlık çalışanlarının büyük ölçüde uyduğu görüldü. Acil olmayan hastalar da hastanelere gelmeyince boş koridor ve bekleme salonları dikkat çekti.

KESK’TEN SONRA DİSK ÜYELERİ DE İŞ BIRAKIYOR

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi SES İşyeri temsilciliği öncülüğünde başlatılan greve katılım tam oldu. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabah 06.00’dan itibaren eylem başladı. SES temsilcileri ilk kayıt gişesi önünde hastaları bilgilendirerek acil olmayan hastaların bakılmayacağını açıkladı. Daha önceden grevden bilgisi olan hastalar da hastaneye gelmeyince fazla sorun görülmedi.

450 OTOBÜS SEFERE ÇIKMADI

 İZMİR’de genel grev nedeniyle her gün 1450 otobüsün sefere çıktığı kentte bu sabah sadece 1000 araç yolcu taşıdı. Genel-İş’in örgütlü olduğu İZELMAN’da işçiler direksiyon başına geçmedi. Belediye-İş’e bağlı İZLUAŞ ve ESHOT kadrolu şoförler acil hat planlamasıyla boşlukları doldurmasına karşın bazı güzergahlarda aksamalar görüldü, yolcular duraklarda bekledi. Hastanelerde de sağlık çalışanları eyleme katıldı, ancak yoğun başvuru olmadığından sorun görülmedi.

 

DÖRT BÜYÜK ÖRGÜT BUGÜN İŞ BIRAKTI, ALANLARA ÇIKTI- FOTO GALERİ

 

Gezi Parkı olayları nedeniyle yapılan genel grevde İzmir’de toplu ulaşımda örgütlü sendikalar ortak hareket etmedi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nı örgütlü olduğu belediye şirketi İZELMAN’da kadrolu şoförler 12.30’e kadar iş başı yapmadı. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nda örgütlü ESHOT ve belediye şirketi İZULAŞ şoförleri  çalıştı. ESHOT Genel Müdürlüğü, alternatif hat planlarını devreye soktu.

ADANA, BURSA VE KİLİS’TE BİNLERCE KİŞİ ALANLARDA- FOTO GALERİ 

Sabah vardiyasında İZELMAN şoförlerinin çalışmaması nedeniyle ESHOT ve İZULAŞ şoförlerine yeni hat planlaması yapıldı. Otobüs sıkıntısı yaşanacak hatlara İZULAŞ ve ESHOT otobüsleri kaydırıldı. Otobüslerin dijital panoları kapatıldı. Sadece İZULAŞ tabelası yerleştirildi. Otobüsler ön camlarına yapıştırılan kağıttan geçici hat numaralarıyla sefere çıktı. ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik büyük bir sıkıntı görülmediğini açıkladı. Alçelik, “A’ ve ’B’ planlarımız vardı. Hat planlaması yaptık. İZULAŞ ve ESHOT otobüslerini bazı hatlara kaydırdık. Tabii ki sefere çıkan otobüs sayısının azlığından dolayı bazı aksamalar oldu. Toplam 1000 araç sefere çıktı. Ancak, İzmirlileri mağdur etmedik” dedi.

POLİS ÇEKİLDİ

GEZİ Parkı protestolarına destek amacıyla sendikaların çağrısıyla iş bırakanlar, meydanlarda bir araya geldi. Yıllardan beri miting için hiçbir kuruma izin verilmeyen Kızılay Meydanı ise iş bırakanlar için açıldı. 

Polis dün meydanı tamamen protestoculara bıraktı. Polis, Başbakanlık binasının etrafında koruma duvarı oluşturarak eylemcileri uzaktan izliyor.  Havadan ise üç polis helikopteri denetim yapıyor. Kızılay meydanında toplanan binlerce gösterici, şenlik havasında eylemlerini sürdürüyor.

KIZILAY’DA 50 BİN GÖSTERİCİ

Ankara’da toplanan DİSK üyeleri Gezi Parkı protestolarına destek vermek isteyenler Kızılay Meydanı’nda toplanmaya başladı. Gelen ilk bilgilere göre onbinlerce kişi Kızılay alanına ulaşmış durumda. Kızılay alanında bulunan DİSK eski Genel Başkanı Erol Ekici, yaptığı açıklamada, “Kızılay tarihinin en büyük eylemini görüyorum. Alanda 40-50 bin kişi bulunuyor” dedi.

Hürriyet