Selden Kaçış

Olaylar
Rize’de önceki gün başlayan ve aralıklarla devam eden yağış sonrasında Kalafatlar Köyü’nde mahsur kalan 3’ü çocuk 11 kişilik aile askeri helikopterle kurtarıldı. Rize’de önceki...
EMOJİLE

Rize’de önceki gün başlayan ve aralıklarla devam eden yağış sonrasında Kalafatlar Köyü’nde mahsur kalan 3’ü çocuk 11 kişilik aile askeri helikopterle kurtarıldı.

Rize’de önceki gün başlayan ve etkili olan şiddetli yağış sonrası Yukarı Kaplıca Mahallesi Kalafatlar Köyü’nde mahsur kalan 3’ü çocuk 11 kişi film sahnelerini aratmayan bir operasyonla kurtarıldı. Askeri helikopterle güvenli bi bölgeye sevkedilen ailenin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Merkeze bağlı Yukarı Kaplıca Mahallesi Kalafatlar mevkisinde etkili olan yağmurun ardından Yusuf Günaydın’a ait 3 katlı binanın arka kısmında toprak kayması meydana geldi. Bunun üzerine binada oturan 11 kişilik 3 aile kamyonete binerek güvenli bir yere gitmek için yola çıktı. Sığındıkları evden telefonla yardım isteyen aileye yolların kapalı olması nedeniyle ekipler ulaşmakta zorluk çekti.

Birkaş saat sonra Giresun Jandarma Komutanlığı’ndan gelen askeri helikopter bölgeye ulaşmayı başardı. İnişe uygun bölge bulunamaması üzerine helikopter pilotu yere 1 metre yaklaşmaya karar verdi. Bunun üzerinde helikopterdeki askerler mahsur kalan aileyi ellerinden tutarak helikoptere çıkardı. Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ailenin sağlık durumlarının iyi olduğu olduğu öğrenildi.

100’LERCE EV BOŞALTILDI

Şehir merkezinde 60’ın üzerinde araç balçığa gömüldü. Sabah erken saatlerden itibaren Rize Belediyesi’ne ait iş makineleri bölgede yol açma ve temizlik çalışması başlattı. Giriş katları sular altında kalan yaklaşık 100 ev kullanılmaz hale geldi. Rize genelinde 10 ev yıkıldı 60 ev ise belediye ekiplerince boşaltıldı. Yiğitler Köyü’nde mahsur kalan 100 kişi ise gece boyu sürdürülen çalışmalarla güvenli bölgelere nakledildi.

FACİA UCUZ ATLATILDI

Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı, kentte büyük hasara yol açan yağışın ucuz atlatıldığını belirterek, yaşanan afete üzeri kapatılan derelerin taşmasının yol açtığını ifade etti. Belediye Başkanı Bakırcı, "Bu memleketin yağmurunu meteoroloji de tahmin edemiyor. Teknoloji Rize için henüz bunu icat edemedi. Bu dere yataklarını bizim görmemiz lazım. Bunun için bir kamuoyu oluşturmamız lazım" dedi.

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme