Şehitler Memleketlerine Uğurlandı

Olaylar
HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!.. Hakkari-Çukurca karayolunun 12. kilometresinde dün askeri konvoyun geçişi sırasında, terör örgütü PKK üyelerince yola döşenen 4 ayrı patlayıcının infil...
EMOJİLE

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!..

Hakkari-Çukurca karayolunun 12. kilometresinde dün askeri konvoyun geçişi sırasında, terör örgütü PKK üyelerince yola döşenen 4 ayrı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Jandarma Binbaşı Yavuz Başayar, jandarma uzman çavuşlar Turan Kurt, Hakan Çil, Nazır Elitok, Erhan Ar ile piyade uzman çavuş Samet Kılıç, Jandarma onbaşı Vedat Gülder ile jandarma er Serkan Altay’ın cenazesi, Hakkari’de düzenlenen törenin ardından helikopterle Van’a getirildi.

Jandarma Pilot Yarbay Yusuf Turgut Kışlası Helikopter Filo Komutanlığı’na indirilen cenazeler için burada tören düzenledi.

Törende konuşan Hakari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Levent Köse, acının büyük olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

”Birlik ve beraberliğimizi, ülke bütünlüğünü hedef alan terör örgütü mensuplarına karşı yürütülen mücadelede, bu uğurda fedekarca hizmet eden kahraman 9 silah arkadaşımızı, dün gerçekleşen hain bir eylem sonucu, kaybetmiş bulunuyoruz. Acımız çok büyük. Hüznümüz dağlar kadar. Ama boynumuzu bükmüyoruz. Bükmeyeceğiz. Kor ateş de olsa, hüznümüzü yüreğimize gömecek, gözyaşımızı içimize akıtacak, hainleri sevindirmeyeceğiz. Buradan çok net biçimde ifade ediyorum. Kazanamayacaklar. Hiç bir şey elde edemeyecekler. Kendi karanlıklarında eriyip gidecekler. Kendi bataklıklarında kuruyacak, kendi kanlarında boğulacaklardır. Yılgınlığa düşmedik, düşmeyeceğiz. Hiçbir zaman ümitsiz olmadık. Bundan sonra da olmayacağız. Hiçbir zaman teslim olmadık, teslim olmayacağız. Bizlere bu acıyı yaşatanlar, bilsinler ki bunun bedelini çok ağır biçimde ödeyeceklerdir.”

Tuğgeneral Köse’nin konuşmasının ardından Müftü Nimetullah Arvas dua okudu. Törene katılan şehit yakınları, duygulu anlar yaşadı. Zaman zaman fenalaşan şehit yakınlarına, sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

Duaların okunmasının ardından şehitlerin Türk Bayrağına sarılı naaşları, askerlerin omuzunda uçaklara taşındı.

Törene, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Van Valisi Münir Karaloğlu, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Yıldırım Güvenç, AK Parti Van milletvekilleri Gülşen Orhan ve Mustafa Bilici, şehitlerin yakınları ile silah arkadaşları katıldı.

GENELKURMAY ŞEHİT SAYISINI AÇIKLADI

Genelkurmay Başkanlığı, dün Hakkari’deki hain saldırı sonucu, 8 askeri personel ve 1 geçici köy korucusunun şehit olduğunu, 15 askeri personelin yaralandığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan basın açıklamasında, Hakkari’deki dün yapılan saldırıya ilişkin şu bilgilere yer verildi:

”17 Ağustos 2011 günü Hakkari-Çukurca yolu üzerinde intikal halindeki bir askeri konvoya bölücü terör örgütü tarafından hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı sonucu 8 askeri personel ve 1 geçici köy korucusu şehit olmuş, 15 askeri personel yaralanmıştır. Yaralılardan biri hariç diğerlerinin hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

Şehit geçici köy korucusunun naaşı toprağa verilmiş, diğer şehitlerimizin naaşları ise 18-19 Ağustos 2011 tarihlerinde memleketlerinde yapılacak törenlerle toprağa verilecektir.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, şehitlerimizin değerli ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

HAKKARİ VALİLİĞİ: 8 ŞEHİT VERİLDİ, 1’İ KORUCU 14 ASKERİN YARALANDI

Hakkari Valiliği, Hakkari-Çukurca karayolunun 12. kilometresinde dün meydana gelen 4 ayrı patlamada 7 asker, 1 köy korucusu olmak üzere 8 şehit verildiğini, 1 korucu olmak üzere 14 askerin yaralandığını, 2 şehit askerin ise kayıp olduğunu bildirdi. Kayıp asker cesetlerinin bulunması için Zap Vadisi çevresinde arama çalışmaları sürüyor. Hakkari Kara Dağ Tugay Komutanlığı’nda ise bu sabah saatlerinde Yüksekova ve Şemdinli büyük askeri sevkıyat hareketliliği sürüyor.

Yerel haberler ve Roj TV’nin geçtiği habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Skorsky tipi bir helikopterin düşürüldü iddiası ise asılsız çıktı.

AA