Savcı Seçen’den MİT açıklaması

Olaylar
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının ifadeye çağırılması ile ilgili açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK terör örgütüne yönelik soruşturma sırasında, bazı devlet görevlilerin...
EMOJİLE

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının ifadeye çağırılması ile ilgili açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK terör örgütüne yönelik soruşturma sırasında, bazı devlet görevlilerinin kendilerine yürütme organı tarafından verilen görevin dışına çıktığını belirtti. Açıklamada örgütün eylemlerini gerçekleştirilmesine yardım ettikleri şüphesini doğuracak deliller de elde edildiği bildirildi. İfadeye çağırılma işleminin sadece görevlilerin bu eylemlerine yönelik olduğuna dikkat çekildi.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen, KCK soruşturması kapsamında MİT’çilerin ifadeye çağırılması ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Seçen, bir soruşturma sırasında bazı kamu görevlilerinin ifadeye çağırılmaları sonrasında bir kısım yazılı ve görsel basında gerçek dışı haber ve yorumlara yer verilmesi sebebiyle kamuoyunu doğru bilgilendirmek için açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Başsavcı Vekili Seçen açıklamasında, "5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesi uyarınca terör suçlarını da soruşturmakla görevlendirilen Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’miz, uzun yıllardan beri sürmekte olan terörün devletimize ve milletimize vermekte olduğu zararları çok yakından bilmekte ve izlemektedir." ifadesini kullandı. Bu nedenle terörle mücadelenin hukuksal boyutunu diğer kurumlarla birlikte Başsavcı Vekilliği’nin de aktif bir şekilde yürüttüğünü dile getiren Seçen, "Bu çerçevede, Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’miz yasal zeminle ve yasaların verdiği yetki çerçevesinde adli görevini yürütürken elinde dosya ve soruşturmadan elde edilen delillerle bağlı olup, yapılan her işleme karşı yasal yollara başvurulabileceğini ve ayrıca bunların yasalar çerçevesinde denetime tabi olduğu bilincinde olarak görevini yapmaktadır." ifadelerini kullandı.

Fikret Seçen açıklamasına şöyle devam etti: "Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliği’mizce yürütülmekte olan bir soruşturmaya son günlerde yanlış anlamlar yükletilmeye çalışıldığı görülmekte ve bu tutum üzüntü ile karşılanmaktadır. Sözü edilen soruşturma kapsamında, yasama ve yargı ile birlikte devletin 3 temek erkinden biri olan yürütme organı tarafından terörün önlenmesi, bitirilmesi, ülkemizin her yerinde huzur ve güvenin temin edilmesi amacıyla yürütülen iyi niyetli girişimlerin Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’mizce soruşturma konusu yapıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Yürütme organı tarafından terörün sona erdirilmesi amacıyla belirlenen ve icra edilen tercih ve politikaların soruşturma konusu yapılması hiçbir şekilde söz konusu değildir. Bu soruşturma, Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’mizce KCK terör örgütüne yönelik olarak yapılan bir soruşturma sırasında, bazı devlet görevlilerinin kendilerine yürütme organı tarafından verilen görevinin dışına çıkarak hareket ettikleri, bu suretle örgütün eylemlerini gerçekleştirilmesine yardım ettikleri şüphesini doğuracak deliller elde edilmesi nedeniyle başlatılmış olup, sadece bu görevlerin eylemlerine yöneliktir."

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme