Sarkozy’nin Yenilgisi Dış Basında

Olaylar
Fransa’da Anayasa Konseyi’nin İnkar Yasası’nı iptal kararı dünya basınında da geniş yer buldu. Fransız basını, yasanın iptalinin "Sarkozy’ye hakaret" olduğu görüşüne ...
EMOJİLE

Fransa’da Anayasa Konseyi’nin İnkar Yasası’nı iptal kararı dünya basınında da geniş yer buldu. Fransız basını, yasanın iptalinin "Sarkozy’ye hakaret" olduğu görüşüne yer verdi. Kararın Türkiye’yi sevindirdiği ancak Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin yeni bir metin hazırlanması talimatı verdiği için tartışmaların bitmeyeceği vurgusu yapıldı.

İnkar Yasası’na iptal kararı çıkması Türkiye ile Fransa arasında yol açtığı gerginlik nedeniyle dünya basınının da gündemindeydi.
Yorumlar genellikle Anayasa Konseyi’nin verdiği kararın Türkiye’yi mutlu ettiği yönündeydi. Ancak özellikle Fransız basınına göre, konu burada kapanmadı. Çünkü konseyden gelen haberin hemen ardından Cumhurbaşkanı Sarkozy yeni bir metin hazırlanmasını istedi.
Konunun Fransa’daki başkanlık yarışına da yansıdığına dikkat çeken Le Monde, "Cumhurbaşkanı adayı François Bayrou Sarkozy’nin inadını kınıyor" manşetini attı. Bayrou’nun "Sarkozy’nin bu süreçteki inadı, seçim öncesi neler yapmak istediğini gösteriyor" sözlerine yer verdi.
Liberation ise haberi, "Ermeni Soykırımı: Kalkış noktasına geri dönüş" başlığıyla vererek şu yorumu yaptı:
"Anayasa Konseyi yasayı iptal ederek Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye adeta hakaret etti. Parlamentonun çalışmaları gelecek hafta askıya alınacağından yeni bir metnin bir sonraki yasama döneminden önce gündeme gelme şansı yok. Nicolas Sarkozy’nin angajmanı sadece formel."
Sarkozy’nin en güçlü rakibi François Hollande da, başkan seçilirse, yasa tasarısını tekrar, daha sakin ve uzlaşmacı bir biçimde inceleyeceğini söyledi.
Seçimlere az bir süre kaldı ve bu yasa tasarısı da adaylar arasında söz düellolarından birine sahne oluyor.

ahaber.com