Şanlıurfa’da facia son anda önlendi

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde geçtiğimiz hafta bir eve düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerin, hücre evi kurup burada örgüte eleman kazandırdıkları ve kent merkeziyle bazı ilçelerde bombalı eylem hazırlığında oldukları belirtildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, emniyet güçlerinin, ihbar üzerine Viranşehir ilçesi Demirci Mahallesi’nde gittiği adreste, terör örgütü PKK mensuplarınca ateş açılması sonucu çıkan çatışmada 4 teröristin etkisiz hale getirilmesiyle ilgili inceleme ve soruşturma sürüyor.

Polis ve askere yönelik eylem hazırlığında olduğu öğrenilen teröristlerin evinde bulunan patlayıcı ve düzeneklerin, geçen hafta Eyyübiye ilçesinde, devriye görevindeki polislere yönelik saldırıda kullanılan malzemelerle benzer özellikte olduğu belirtildi.

Örgütünün dağ kadrosundan ilçeye gelen teröristlerin burada hücre evi kurup, örgüte eleman kazandırdıkları ve bombalı ve silahlı eylem yapmayı planladıkları, Şanlıurfa ve Viranşehir’de bazı yerlerde keşif yaptıkları öğrenildi.

Bu arada, teröristlerin etkisiz hale getirildiği evde yapılan incelemelerde ele geçirilen bir roketatar ve çok sayıda başlık, birer AK-47 kalaşnikof, M-16 tüfek, 4 tabanca, 5 el bombası, A4 patlayıcı, patlayıcı için anahtar ve saniyeli fitil, 2 hücum yeleği, bir çanta ve notlarla çok sayıda silah mühimmat emniyette basın mensuplarınca görüntülendi.

Geçen hafta, Viranşehir ilçesinde düzenlenen operasyonda polisin ‘teslim ol’ çağrısına ateşle karşılık veren bir evdeki 4 terörist, çıkan çatışmada etkisiz hale getirilmiş, olayın ardın gerçekleşen çalışmalarla teröristlere yardım ve yataklık yaptığı değerlendirilen 10 kişi gözaltına alınmıştı.