Sancak Müftüsü: Türkler Olmasaydı Ölmüşlerdi

Olaylar
Sırbistan’ın Sancak Müftüsü Muamer Zukorliç, Osmanlı döneminde yaşandığı iddia edilen ”kazığa oturtma ve Türk zorbalığının” yalan ve hikaye olduğunu vurgulayarak, ”Sırplar, Tür...
EMOJİLE

Sırbistan’ın Sancak Müftüsü Muamer Zukorliç, Osmanlı döneminde yaşandığı iddia edilen ”kazığa oturtma ve Türk zorbalığının” yalan ve hikaye olduğunu vurgulayarak, ”Sırplar, Türkler ve İslam sayesinde hayatta kaldı” dedi.

Zukorliç, Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin Yeni Pazar (Novi Pazar) kentinde Sancak dergisince düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Sırpların İslam’ı ve şeriatı bilmediklerini ve bu nedenle bilmedikleri konuların düşmanı olduklarını söyledi.

”Türkleri kötüleyen ve İslam’ı bilmeyen Sırp komşularımız, aslında şeriatı bilselerdi bizden daha çok onu överlerdi” diyen Zukorliç, şunları kaydetti:

”Sırplar ve diğer gayrimüslimler, Türkler ve İslam sayesinde hayatta kalabildi. Çünkü hükümdar, şeriatı uygulamakla sorumluydu. İslam ve şeriat, gayrimüslimlerin de hayatını garanti altına alıyordu. Eğer hükümdar, İslam’ın kurallarını uygulamamış olsaydı, kendi halkından başka hiç kimseye hayat hakkı tanımazdı. Türkler, İslam’ın kurallarını çok güzel bir şekilde uyguladıkları için Sırpların da hayatlarının garantisi olmuşlardır. Komşularımızın (Sırpların) anlattığı gibi ‘kazığa oturtma’, ‘Türk zorbalığı’ birer yalan ve hikayeden ibarettir.”

Bu arada, Müftü Zukorliç’in bu konuşması, Sırbistan ve Kosova’daki basında geniş şekilde yer aldı.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme