Saldırının Sırrı Fünyede

Olaylar
Taksim’de patlatılamayan fünyenin SCH marka olduğu belirlendi. Bu fünyeler daha önceki iki Devrimci Karargâh operasyonlarında ele geçirilenlerle aynı tipten Taksim’i kana bulayan can...
EMOJİLE

Taksim’de patlatılamayan fünyenin SCH marka olduğu belirlendi. Bu fünyeler daha önceki iki Devrimci Karargâh operasyonlarında ele geçirilenlerle aynı tipten

Taksim’i kana bulayan canlı bombanın kimliği ve eylemi hangi örgüt adına gerçekleştirdiği henüz kesinlik kazanmadı. Ancak teröristin, patlatamadığı bombaların üzerinden ele geçirilen 2 fünye Devrimci Karargâh’ı işaret ediyor. Örgüte yönelik daha önceki 3 operasyonda ele geçirilen fünyeler ile Taksim’deki canlı bombanın kullandığı 2 fünyenin aynı cins olduğu tespit edildi. SCH marka fünyelerin Avusturya menşeli ve fabrikasyon imalatı olduğu anlaşıldı. SCH marka fünyelere daha önce üç kez rastlandı. Üçü de Devrimci Karargâh‘a yönelik operasyonlarda idi. 23 Ağustos 2008 günü Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı’nda bir mezar üzerine bırakılmış zaman ayarlı termos bomba bulundu. Bomba imha timleri, plastik patlayıcının kullanıldığı bombadan iki adet elektrikli fünye elde etti. Hazırlanan inceleme ve imha raporunda ele geçirilen fünyeler hakkında şu bilgiler verildi: " (…)alt kısmında O SCH yazıları bulunan yeşil tapalı, tapa alüminyum gövdeye 3 boğum ile irtibatlandırılmış vaziyette ve yeşil tapa kısmından dışarıya her bir elektrikli kapsülden iki adet beyaz renkte tek telli kablo irtibatlandırılmış fabrikasyon yapım elektrikli kapsüllerin bombada başlatıcı olarak kullanıldığı…" Olay yeri inceleme ekipleri bombanın hemen yanında bulunan bir poşet parçasının üzerinde parmak izi tespit etti. İlk başta kime ait olduğu belirlenemeyen bu parmak izi, yaklaşık bir yıl sonra yakalanacak olan Devrimci Karargâh üyesi olduğu iddia edilen Fatih Aydın‘a ait ait çıkacaktı.

HÜCRE EVİNDE AYNI FÜNYELER

Devrimci Karargâh örgütüne yönelik operasyonda 27 Nisan 2009 günü Bostancı’daki bir hücre evine operasyon düzenlendi. Bir emniyet amirinin şehit düştüğü operasyonda örgüt lideri Orhan Yılmazkaya öldürüldü. Polisin, evde yaptığı aramalarda da 34 adet elektrikli fünye de buldu. Hazırlanan inceleme raporunda bu fünyeler hakkında şu bilgilere yer verildi: "Dip tabla kısmında ‘O SCH’ yazı ve rakam grubu bulunan, beyaz renkli kablolara irtibatlı toplam 34 adet elektrikli infilak kapsüllerinin Avusturya imali olup, el yapımı bombalarda ana patlayıcıyı infilak ettirme işlemlerinde ve bombada başlatıcı olarak kullanılabileceği…" Bostancı’daki operasyonun olduğu saatlerde polis Devrimci Karargâh üyesi Fatih Aydın’ın Eyüp’teki evini de bastı. Örgütün bomba uzmanı olarak değerlendirilen Fatih Aydın‘ın evinde bomba imalinde kullanılan birçok malzeme ile patlayıcı madde bulundu. Ele geçirilen malzemeler arasında 19 adet elektrikli fünye vardı. Bu fünyeler de daha öncekiler gibi SCH markaydı.

TAKSİM’DE BENZER ÇIKABİLİR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü’nün İnceleme Raporu’nda Fatih Aydın‘ın evinden çıkan SCH marka fünyeler hakkında şu bilgiler yer aldı: "(…) Bir saat kutusu içinde bulunan 19 adet 5 cm uzunluğunda 0.5 cm çapında alüminyumdan mamul, yeşil ve turuncu plastik tapalı, dip tablalarında ‘O SCH’ ibaresi bulunan fabrikasyon olarak üretilen Avusturya imali, beyaz plastik izoleli tek telli iki adet kablo irtibatlı elektrikli infilak kapsüllerinden oldukları anlaşılmış olup, fabrikasyon olarak üretilen infilak kapsüllerinin bombada patlayıcı maddeyi ateşlenmesi için gerekli şok ve harareti veren başlatıcılardan olduğu, el yapımı bombalarda başlatıcı olarak kullanılabileceği…" Fünye benzerliğinden yola çıkan polis, Taksim’deki canlı bomba saldırısının Devrimci Karargâh orijinli olma ihtimali üzerinde duruyor. Taksim’de ele geçirilen iki fünye ile Devrimci Karargâh örgütüne yönelik daha önceki 3 operasyonda ele geçirilen fünyelerin aynı olmasının tesadüfi olamayacağı belirtiliyor. Fünyelerin benzerliğine ilişkin haberin hazırlanması sırasında görüşüne başvurulan üst düzey bir terör yetkilisi haberi yalanlamadı.

BAKAN OLAY YERİNDE

İçişleri Bakanı Atalay Taksim’de inceleme yaptı. Yaralı Gülden Güngör ise 2. kez ameliyat olacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme