Saldırı neden Foça’ya gerçekleştirildi?..

Olaylar
Çünkü servisin gittiği tugayda eğitim verilen birliklerden biri de Efeler olarak bilinen JÖH’ler… Foça’daki patlama anı silah seslerini duyan bir vatandaşın kaydettiği görüntülerle o...
EMOJİLE

Çünkü servisin gittiği tugayda eğitim verilen birliklerden biri de Efeler olarak bilinen JÖH’ler…

Foça’daki patlama anı silah seslerini duyan bir vatandaşın kaydettiği görüntülerle ortaya çıktı. İşte o görüntüler…

İZMİR’deki Foça Deniz Üs Komutanlığı’nda görevli askeri personeli taşıyan araca, yalnızca askerlerin kullandığı, ancak bir süre önce sivillerin de kullanımına açılan yolda mayınlı saldırı düzenlendi. İlk patlamadan sekiz dakika sonra ikinci patlamanın da yaşandığı saldırıda, ilk belirlemelere göre 1 asker şehit olurken 11 asker de yaralandı.Askerlere yönelik saldırı, Foça İlçesi Değirmenlik Caddesi numara 44 önünde bugün saat 08.00 sıralarında meydana geldi. İzmir’de oturan askeri personeli alan 24 kişi kapasiteli askeri servis aracı, uzun yıllar sivil araçlara kapalı olan ancak 5 Nisan’da sivillerin kullanımına açılan yola girip ilerlemeye başladı.

Üsse 1.5 kilometre uzaklıkta, sağ tarafında yazlıklar bulunan, sol tarafı ise ağaçlık olan yola teröristler tarafından yerleştirilen bomba uzaktan kumandayla patlatıldı. Tahrip gücü yüksek bombanın patlamasıyla askeri araçta hasar oluşurken, içinde bulunanlardan yaralananlar oldu. Çevrede bulunanlar, asker, polis ve itfaiye ekipleri yardım için yöneldikleri sırada, ilk patlamadan 8 dakika sonra ikinci bir patlama meydana geldi. Bu sırada da bir sivil vatandaş yaralandı. Bunun üzerine askerler havaya ve ağaçlık bölgeye doğru ateş açtı. İlk anda çatışma yaşandığı sanıldı, ancak karşılık veren olmadı. Bölgeye çok sayıda ambulans ve asker sevk edildi.

Saldırıda ilk etapta Foça Devlet Hastanesi’ne kaldırılan askerlerden biri şehit oldu. 11 yaralı da hastanede tedaviye alındı. Foça Devlet Hastanesi’ne, Aliağa, Bergama, Menemen ve Kınık’tan çok sayıda sağlık ekibi ile ambulans gönderildi. İlk müdahaleleri burada yapılan yaralılardan 6’sı helikopterlerle İzmir’deki Ege Üniversitesi Hastanesi’ne, üçü de Menemen Devlet Hastanesi’ne biri Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne biri de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevkedildi. Yaralılardan birinin durumun ağır olduğu belirtildi. Ege Üniversitesi’ne getirilen yaralıların isimlerinin Şahin Uzun, Özay Demirer, Gencer Çetin, Ali Aslan, ve İsmail Durak olduğu öğrenildi. Menemen’deki yaralıların isimlerinin Serhat Şen, Ali Ceylan, Muharrem Ünal olduğu bildirildi.

HELİKOPTERLE OPERASYON

Olayın ardından, ağaçlık alanda gizlenip bombaları patlattıkları üzerinde durulan teröristlerin yakalanması için çalışma başlatıldı. Ege Ordu Komutanlığı ve Güney Deniz Saha Komutanlığı’ndan askeri yetkililer bölgeye giderek incelemede bulundu. Askerler ve polis ekiplerinin bölgede çalışmalmarının sürdüğü belirtildi. Teröristleri bulabilmek için helikopterlerin de kullanıldığı öğrenildi. İlçenin giriş ve çıkışında yollar kesilip araçlar aranmaya başladı.

İTFAİYECİLER GELİNCE İKİNCİ PATLAMA OLDU

Foça’da askeri araca yönelik gerçekleşen ilk patlamanın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’ne ait bir arasözün olay yerine yönlendirildiği, 20-30 metre yaklaştığında ikinci patlamanın meydana geldiği bildirildi. Arasözün camları kırıldı, kaportasına şarapnel parçaları isabet etti. İtfaiyecilerden yaralanan olmadı.

 

SALDIRININ HEDEFİ EFELER

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar’a göre, İzmir Foça, turistik bir bölge olduğu için değil, özel birlikler nedeniyle seçildi. Saldırının düzenlediği servis Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı’na gidiyordu. Bu tugayda sadece Güneydoğu’da kritik noktalarda görev yapan amfibi komandolar değil terör örgütüne karşı en etkili birlikler olan Jandarma Özel Harekatçılar da eğitiliyor. Kamuoyunun JÖH’ler veya Efeler olarak bildiği bu birlikler, herhangi bir terör saldırısı sırasında çatışma bölgesine ilk gönderilen askeri unsur

‘JÖH’LER ÖZELLİKLE SEÇİLMİŞ’

Bir TV kanalında konuşan eski özel birlik mensubu emekli binbaşı Yarar, "Askeri olarak vurulabilecek Ege Ordu Komutanlığı Karargahı gibi başka hedefler var. Ancak özellikle Foça’daki tugay seçilmiş. Terör örgütü, kendisi ile mücadele eden JÖH’leri özellikle seçmiş gibi görünüyor" dedi.

‘İNTİHAR SALDIRISI’

Saldırının sansasyonel bir eylem niyetiyle yapıldığını da vurgulayan Yarar, Foça’nın iki tane çıkış noktası olduğunu hatırlatarak teröristlerin kaçışının zor olduğunu söyledi: Saldırının yapıldığı noktanın arkası dağlık ama çok sık ağaçlık alan. Bu bir tür intihar saldırısı bence."

‘KÜÇÜK BİR PATLAYICI’

Saldırıda kullanılan patlayıcıyı da değerlendiren Yarar, "Yolun üzerine döşenen mayın anti tank değil, küçük bir el yapımı patlayıcı ya da anti personel mayını. Bunu otobüste yarattığı hasardan anlaşılabiliyor. Vuruş açısına baktığınızda yolun karşı istikametinden etkili olacak şekilde konumlandırılmış. Bu tür patlayıcılar, tetiklendiğinde yukarı doğru açıyla infilak eder. Parça tesiri ile hasar verir" diye konuştu.

Milliyet