Sahil Kentleri Su Altında: 3 Ölü, 6 Kayıp

Olaylar
Sel sularına kapılan Ayşe Beşbaş, Hasan Bulut, Hulusi Kutlu, Fatma Kutlu, Süleyman Çelik ve Meryem Çelik’e hâlâ ulaşılamadı. Ayşe Beşbaş’ın, anne-babasına bakmak için bir aylığ...
EMOJİLE

Sel sularına kapılan Ayşe Beşbaş, Hasan Bulut, Hulusi Kutlu, Fatma Kutlu, Süleyman Çelik ve Meryem Çelik’e hâlâ ulaşılamadı. Ayşe Beşbaş’ın, anne-babasına bakmak için bir aylığına İstanbul’dan memleketine geldiği öğrenildi. Azaplar Mahallesi’nde bir serada mahsur kalan 10 işçinin zodyak botlarla kurtarıldığı Antalya’da, bin dekarın üzerinde sera da sular altında. Edirne, Çanakkale ve Muğla’da etkili olan yağışlar, Manisa ile Denizli’de de can kaybına sebep oldu. 4 çocuk annesi Sıdıka Gümüş, Denizli’de ahıra dolan suyu boşaltırken, Mehmet Çay isimli vatandaş ile torunu Mehmet Umut ise Manisa’da yıkılan evin altında kalarak hayatını kaybetti.
 
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, selin etkili olduğu bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Sahil Güvenlik ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait helikopterlerin çalışmalara havadan destekte bulunduğunu belirten Altıparmak’ın verdiği bilgilere göre şimdiye kadar metrekareye ortalama 270 kilogram yağış düşen Antalya’ya önceki gün yağan yağmur 300 kilogramı buldu. Hiçbir zaman sel felaketi yaşanmayan Haskızılören köyünde 3 ev yıkıldı. Gebiz’e bağlı Akçapınar ile Pınargözü köyündeki 3 köprü yerle bir oldu. Azaplar Mahallesi’nde bir sera üretim merkezinde mahsur kalan 10 işçi zodyak botlarla kurtarıldı. Elektrik verilemeyen bölgede seraların yanı sıra pamuk tarlaları da sular altında kaldı. Vali Altıparmak, Haskızılören köyünde kayıp 6 kişinin karı-koca Süleyman-Meryem Çelik, Hasan Bulut, Fuat Bulut, Hulusi Bulut ve Ayşe Beşbaş olduğunu açıkladı. "Bunlardan birine ulaşıldı diye bir bilgi gelmişti ama maalesef sonraki tespitlerimizde ulaşılamadığı anlaşıldı." dedi. Kurtarma çalışmalarına İl Özel İdare ekiplerinin yanı sıra İl Afet Acil Müdürlüğü ve jandarmanın da katıldığını söyledi.

SON 37 YILIN REKOR YAĞIŞI

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman, önceki gece metrekareye düşen yağış miktarının 300 kilogram olarak ölçüldüğünü belirterek, bu rakamın 1974 yılında ölçülen 232 kilogramlık yağıştan sonra rekor yağış olduğunu söyledi. Vatandaşları etkili yağış sonrasında oluşabilecek sel baskınlarına karşı uyaran Duman, yağışın bugün de etkisini sürdüreceğini ifade etti. Hava sıcaklığının 28 dereceden 23’e düştüğünü kaydeden Duman, perşembe gününden itibaren havanın yeniden ısınacağı müjdesini verdi.
 
Sağanak yağış ve fırtına yüzünden 60’ın üzerinde seferin aksadığı Antalya Havalimanı’nda uçuşlar dün sabahtan itibaren normale dönmeye başladı. Havalimanı Mülki İdare Amiri ve Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, iptal edilen uçuşların yoğun bir şekilde yapılmaya başlandığını söyledi. Vali Yardımcısı Yavuz, "Bu süreç içerisinde mahsur kalan yolcuların yemek ve dinlenme ihtiyaçları yüklenici firmalar tarafından giderildi." diye konuştu.
 
YAĞIŞ, ALTIN PORTAKAL’I DA ETKİLEDİ

Olumsuz hava şartları, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni de etkiledi. Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Meteoroloji’den aldıkları bilgiler doğrultusunda festivale katılan sanatçılarla konuşup onların da onayını aldıktan sonra planlanan kortej yürüyüşünü başka bir gün yapmayı düşündüklerini söyledi. Hava raporlarını takip ettiklerini belirten Akaydın, hava muhalefeti devam ederse kortejin yapılamayacağını ifade etti. Festival kortejini bu yıl ilk kez Burdur’da da yapmayı planladıklarını dile getiren Başkan, bunun da hava şartlarına göre ertelenebileceğini ya da iptal edilebileceğini sözlerine ekledi.
 
MAZGALLAR TIKANDI, YOLLAR GÖL OLDU

Antalya’nın Alanya ilçesinde etkili olan yağış, mazgalları tıkayınca yollarda taşkınlar meydana geldi. Önceki gece saat 03.00 sularında etkisini artıran yağış, Oba beldesinde bazı yolların mazgallarını tıkadı. Yollara taşan yağmur suları, araç ve yaya trafiğini olumsuz etkiledi. Belediye ekiplerinin zamanında müdahalesiyle işyeri ve evler su baskınlarından korundu. Metrekareye 110 kilogram yağmurun düştüğü ilçede tarım alanlarında herhangi bir su baskını yaşanmadı. Rüzgârın 55 kilometre hızla estiği Alanya Ahmet Tokuş Bulvarı’nda bazı ağaçlar devrildi.
 
HORTUM MANİSA’DA 2 CANA MAL OLDU

Gördes ilçesine bağlı Kayacık beldesinde meydana gelen hortum, bölgede ‘tarla damı’ olarak bilinen evleri yerle bir etti. Yıkılan evlerden birinde bulunan Mehmet Çay (70) ve 2,5 yaşındaki torunu Mehmet Umut, hayatını kaybetti. Küçük Mehmet’in annesi Zehra Umut ve Mehmet Çay’ın eşi Naciye Çay (74) ise yaralandı. Yaralılar, Gördes Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme