Kategoriler
Olaylar

Sağlık Bakanlığına Büyük Tepki!

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, aile hekimliklerine, kamu çalışanı olmayan aile sağlığı elemanı alınması eleştirilerek,devlet memurluğu için KPSS sınavına girip yerleşmeyi bekleyen onbinlerce hemşire, ebenin bulunduğu bir ortamda, özelden personel temininin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Kamu hizmetinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerin devlet memurları ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesi konusunda Anayasa’nın hükmü bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada, ”Aile hekimlerine kamu çalışanı olmayan aile sağlığı elemanın alımı Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil etmektedir” ifadesi kullanıldı.

Konuyu değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanlığının KPSS havuzunda bekleyen on binlerce hemşire, ebe, sağlık memuru ve ATT bulunmasına rağmen, Maliye Bakanlığının yeterli sayıda vize vermemesi nedeniyle bu insanların kamu görevlisi olarak istihdam edilemediğini savundu.

Sağlık Bakanlığının duyurusunun iptali için dava açacaklarını belirten Memiş, şunları kaydetti:

”Sadece aile hekimliklerinde değil, diğer sağlık kurumlarında da hemşire, ebe, sağlık memuruna ihtiyaç duyulmaktadır. Maliye Bakanlığı memur veya sözleşmeli personel kadrosu ihdas ederek mevcut talebi eritebilir. Ancak, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğine göre en son çare olarak başvurulacak bir yöntemin bilinçli bir şekilde öncelikli tercih edildiği görülüyor. Bu kararı iyi niyetli bulmuyoruz.”

Memiş, aile hekimliklerine dışarıdan personel alımına imkan tanıyan Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin iptali için Danıştay’a açtıkları davanın ise Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ettiğini bildirdi.

AA
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir