Sabahat Akkiraz’dan CHP’ye Alevi İsyanı

Olaylar
Alevi kimliğiyle bilinen türkücü Sabahat Akkiraz CHP’de yaşanan son gelişmeleri eleştirerek ‘Ben CHP’liyim ama Baykal adımı bile anmaz demiştim CHP’nin başında Alevi Kılıçdaroğ...
EMOJİLE

Alevi kimliğiyle bilinen türkücü Sabahat Akkiraz CHP’de yaşanan son gelişmeleri eleştirerek ‘Ben CHP’liyim ama Baykal adımı bile anmaz demiştim CHP’nin başında Alevi Kılıçdaroğlu var ancak değişen birşey yok ‘ dedi.

 

Akkiraz, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı ile birlikte CHP’de, "Alevi partisi olarak anılma" kompleksinin yaşanmaya başladığına dikkat çekti. Sanatçıya göre bu nedenle Alevi toplumu üzerinde, "Başkan zaten sizden, o yüzden fazlasını istemeyin. Parti Meclisi’ne fazla Alevi adayı olmaz. Alevi milletvekili sayısı fazla olamaz. Alevi belediye başkanları sayısı insanları ürkütmemeli. Partiden öyle sık sık Alevi vurgusu ve açıklaması beklemeyin." şeklinde baskı kurulmaya çalışılıyor. Alevilere adeta "Oy verin, sırtınızda taşıyın, muhalif olmayın. Asansör görevi sizin için yeterli. Verilene razı olun." denildiğini savunan Akkiraz, kendilerine verilmek istenen mesajı şöyle ifade ediyor: "Siz İsmet İnönü’nün torununu, Fahri Korutürk’ün oğlunu, paşa torunlarını, asker çocuklarını, eski cumhurbaşkanının önerdiklerini, elitleri taşıyın. Bunların yanında siz kimsiniz ki? Başkan Alevi, susun ve oturun."

 

Zaman’a konuşan Akkiraz, CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliği ile birlikte bazı gelişmelerin Alevileri rahatsız ettiğini anlattı. CHP’li olduğunu ve partiye yıllardır oy verdiğini açıklayan Akkiraz, ailesinin de 4 nesildir bu partide örgütlendiğini ekliyor.

 

Son gelişmeler üzerine, "Alevilerin marjinalleşmesi mi sağlanmaya çalışılıyor?" diye düşündüklerini aktaran sanatçı, şöyle devam ediyor: "Aleviler siyasette yer bulamıyor. Ekonomide yer bulamıyor. Liman gibi hissettiği siyasi gruplar tarafından da dışlanmaya devam ediliyor. ‘Kendimiz’ sandığımız partiler, Alevilerden öcü gibi kaçmaya çalışıyor. ‘Yoksa partimiz, Alevi partisi diye anılır. Sizi temsilen, birkaç tane suya sabuna dokunmayan, genelde de Alevi kimliği zayıf kişiyi atıyoruz. Buna sevinin ama fazlasını istemeyin.’ diyorlar."

 

Her siyasi partinin Alevilerle ilgili söylemlerinin aynı olduğundan yakınan Akkiraz, bu durumun Alevilerin en çok içinde bulunduğu ve kendilerini en fazla ait hissettikleri CHP’de doruğa ulaşmasından şikâyetçi. Geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir konuşmasında kendisinden alıntılar yaptığını hatırlatırken de, "Sayın Başbakan benimle ilgili sözleri söylediğinde, ‘Ben CHP’liyim ama Baykal adımı bile anmaz’ demiştim. Bu, yaşadığımız süreci özetleyen en önemli vurguydu. Şimdi partinin başında Kemal Bey var. Alevi orijinli bir başkan ama Alevi söylemi ve vurgusu neredeyse hiç yok." eleştirilerini getiriyor.

 

Maraş olaylarının yıldönümünde yaşanan protestolara da değinen sanatçı, 32 yıl sonra gerçekleştirilen anma programına verilen tepkinin Türkiye’ye yakışmadığını söyledi. Siyasi partilerin kendilerini yalnız bıraktığını belirten Akkiraz, "Hangi partiler bu konuda taraf olabilmekte? Ne yazık ki hiçbirisi. Zaten merkez siyaset tarafından her türlü yok sayılan Alevi toplumu, yalnızlığa itilmeye devam ediliyor." diyor.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme