Rusya, Ukrayna seçimlerine gözlemci göndermeyecek

Olaylar
Rusya Devlet Duması Bağımsız Devletler Topluluğuyla İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Sluçkiy, ülkesinin Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine gözlemci göndermeye...
EMOJİLE

Rusya Devlet Duması Bağımsız Devletler Topluluğuyla İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Sluçkiy, ülkesinin Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine gözlemci göndermeyeceğini açıkladı. 

Sluçkiy, yerel basına verdiği demeçte, Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkenin birkaç bölgesinde yapılamayacağını belirterek, bu nedenle tam bir seçim olarak kabul edilemeyeceğini savundu.

Ülkede kan dökülmesini engellemenin seçimlerden daha öncelikli bir konu olduğunu vurgulayan Sluçkiy, şöyle devam etti:

“Rusya, Ukrayna’ya gözlemci göndermeyecek. Bugün itibarıyla herhangi bir Rus kurumunun bu yönde bir kararı yok. Ülkenin birçok bölgesi seçimlere katılmayacak. Batı ülkeleri ve Ukrayna’nın sivil toplum kuruluşları seçimleri kan dökülmesini engelleyecek ilk adım olarak görüyor. Bizim de önceliğimiz kan dökülmesinin engellenmesi ve ülkenin siyasi ve anayasal krizden çıkması. Şiddet olaylarını sonlandıracaksa bu seçimler yasal olarak kabul edilebilir. Fakat bölgelerde oy kullanılmayacak olması seçimi şüphe altında bırakıyor.”

Diğer taraftan, Rus basınında çeşitli sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 800 gözlemcinin seçimleri izlemek amacıyla Ukrayna’ya gideceği ileri sürülüyor.

Ukrayna’da pazar günü yapılacak erken cumhurbaşkanlığı seçimini, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere birçok uluslaraarası teşkilattan 2 bine yakın temsilcinin izleyeceği belirtiliyor.