Rize’de Selden Zarar Görenlere Yardım

Olaylar
Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, kentte geçen yıl meydana gelen selden zarar görenlere toplam 30 milyon liralık yardımda bulunulduğunu söyledi. Vatandaşlar ile işyeri sahiplerine 10 milyon lira, b...
EMOJİLE

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, kentte geçen yıl meydana gelen selden zarar görenlere toplam 30 milyon liralık yardımda bulunulduğunu söyledi.

Vatandaşlar ile işyeri sahiplerine 10 milyon lira, belediyeler ve İl Özel İdaresi’ne 20 milyon lira civarında yardım gönderildiğini kaydeden Vali Hacımüftüoğlu, "Her şey yerine gelebilir ama hayatını kaybeden vatandaşımızı yerine koyamayız. Bu konuda çalışma yapıyoruz, gün geçtikçe azalıyor ama yine de tamamen önleyemiyoruz." Hacımüftüoğlu, temin edilen kaynaklarla bin 575 kişiye çay bahçeleri zarar gördüğü için destek verdiklerini kaydederek, şöyle devam etti: "Bunun dışında 177 işyeri sahibi ile 64 şirkete, ev eşyası zarar gören 33 kişiye, hayvanı telef olan 3 kişiye yardım ettik. Definle ilgili yardımımız oldu. Evi selde zarar gören 6 afetzedeye kira yardımında bulunuldu. Böylece 2 bine yakın vatandaşımıza uğradığı zararın derecesine göre yardımda bulunduk."

Afetin etkilediği alanın Rize’nin kalbi, ticaret merkezi, esnafın en yoğun olduğu, araç park yerleri, kamu kuruluşlarının bulunduğu yer olduğunu, bu yerlerin su ve balçık altında kaldığını ifade eden Hacımüftüoğlu, şunları söyledi: "Esnafımızın depoları, işyerleri kullanılamaz hale geldi. Vergi veren vatandaşlarımız vergi veremez, evine ekmek bile götüremez hale geldi. Hızla önlem almaya çalıştık. Koordinasyonumuzda İl Özel İdaresi ve belediyeler, şehrin tekrar yaşanabilir hale gelmesi için gayret ettik. Dışarıdan da pek çok belediyenin tecrübesi, iş makinesi ve ekiplerinden istifade ettik. Belli bir süre sonra normale dönüldü."
 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme