Reina Katliamı Davası’nda 5 sanık tahliye edildi

Olaylar
İstanbul Ortaköy’deki eğlence merkezi Reina’ya yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin, aralarında saldırıyı gerçekleştiren ve aralarında IŞİD bağlantı...
EMOJİLE

İstanbul Ortaköy’deki eğlence merkezi Reina’ya yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin, aralarında saldırıyı gerçekleştiren ve aralarında IŞİD bağlantılı Abdulkadir Masharipov’un da bulunduğu 44’ü tutuklu 58 sanığın yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması görüldü.

 

5 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Davada, tutuklu bulunan 5 sanığın tahliyesine karar verildi. Bir sonraki duruşma, 18 Şubat 2019’a ertelendi.

İDDİANAMEDEN

Ortaköy’de Yılbaşı gecesi Reina’da gerçekleştirilen saldırıda 39 kişi yaşamını yitirmiş 79 kişi ise yaralanmıştı. Hazırlanan iddianamede saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Abdulkadir Masharipov hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “39 kişiyi nitelikli şekilde kasten öldürme”, “79 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alma ve bulundurulma” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile bin 555 yıldan 2 bin 397 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor. Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva’nın da arasında bulunduğu 4 sanık hakkında da aynı cezalar istenirken, diğer 52 sanık hakkında da, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarından birer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor. Öte yandan sanık Seyiti Kaiseerjiang hakkında “Örgüt üyeliği”, “Anayasayı ihlal”, “Adam öldürme”, “Adam öldürmeye teşebbüs” ve “6136 sayılı kanuna muhalefet” suçlarından iddianame düzenlenmiş, davada sanık sayısı 58’e yükselmişti.

 

 

Kaynak: Sputnik

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme