‘Puta benziyor’ diyerek müzenin logosunu kırdılar

Olaylar
Diyarbakır’ın Bismil ilçesi yakınlarındaki Körtik Tepe’deki arkeolojik kazılarda bulunan, taşlara işlenmiş fantastik yaratık figürünü sembol olarak kullanan Diyarbakır Müzesi, Hz. Süleyman Camii yanın...
EMOJİLE

Diyarbakır’ın Bismil ilçesi yakınlarındaki Körtik Tepe’deki arkeolojik kazılarda bulunan, taşlara işlenmiş fantastik yaratık figürünü sembol olarak kullanan Diyarbakır Müzesi, Hz. Süleyman Camii yanına koyduğu kabartma harflerden oluşan tabelanın üzerinde yer alan bu sembol iki keredir kırılıyor. Sputnik’e konuşan bir müze yetkilisi, “Levhanın üzerindeki sembol daha önce de kırılmıştı. Yaptık, ardından tekrar kırdılar. İki keredir kırılıyor. Sorduğumuzda sembolün puta benzediğini ve günah olduğunu söyleyerek kırıldıklarını öğrendik” dedi.

Tabela, iki kere saldırıya uğramasının ardından müze bahçesine alındı. Prehistorik Çağdan itibaren Eski Tunç, Urartu, Asur, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait eserlerin sergilendiği Diyarbakır Müzesi’nde 29 bin 270 adet envanterlik eserin kayıtlı olduğu belirtiliyor.

 

Kaynak: Birgün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme