Olaylar

Prof. Dr. Mehmet Görmez’den Cami Açıklaması

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün soru önergesine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzalı yanıt geldi. Görmez ’14 asırdır müslümanların cami dışında ibadethaneleri olmamıştır’ diye yanıt verdi. CHP’li vekil..

Prof. Dr. Mehmet Görmez’den Cami Açıklaması

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün soru önergesine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzalı yanıt geldi. Görmez ’14 asırdır müslümanların cami dışında ibadethaneleri olmamıştır’ diye yanıt verdi.

CHP’li vekil Ensar Öğüt, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Alevilerin ibadetlerini Cemevlerinde yaptıkları halde neden ısrarla cami açıldığını” sordu.

Öğüt, “Alevi yurttaşlarımızın yaşadığı köy ve mahallerde Cemevi yapmayı düşünüyor musunuz?”, “Alevi yurttaşlarımızın yaşadığı bölgelerde toplam kaç adet Cami inşa edilmiş ve bu camilerin yapımı için ne kadar ödenek aktarılmıştır?” diye sordu.

Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez imzalı yazıyla soru önergesine yanıt verdi. Yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Camiler müslümanların ortak mabedidir. Cami ve mescitler belli mezhebin değildir. 14 asırdır müslümanların cami dışında ibadethaneleri olmamıştır. Cami yapılırken Alevi – Sünni köyü indeksi tutulmamaktadır. Mevzuatın Başkanlığımıza verdiği görevler arasında cami yapımı ile ilgili bir husus bulunmamaktadır. Cami ve mescitlerin tamamı hayır işleri kapsamında şahıslar, dernekler ve vakıflar tarafından yapılmaktadır.”

Vatan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL