Olaylar

Polis’ten SMS ile Kontör Uyarısı

Emniyet Genel Müdürlüğü cep telefonlarına bir uyarı mesajı gönderdi ve vatandaşların kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtıp kontör isteyen kişilere kanmamasını istedi. Cep telefonlarına gönderilen SMS’de, “Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi..

Polis’ten SMS ile Kontör Uyarısı

Emniyet Genel Müdürlüğü cep telefonlarına bir uyarı mesajı gönderdi ve vatandaşların kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtıp kontör isteyen kişilere kanmamasını istedi.

Cep telefonlarına gönderilen SMS’de, “Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz” denildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın www.asayis.pol.tr adresindeki internet sitesinin “Güncel Uyarılar” bölümünde ise “Para Kontör Dolandırıcılığına Dikkat!” başlığıyla aynı konuda şu uyarı yer aldı:

“Para Kontör Dolandırıcılığına Dikkat !

Sizi arayarak;

-Kullanmış olduğunuz cep telefonundan Emniyet görevlisi, Askeri rütbeli ve Hakim-Savcı konumundaki şahısların eşlerinin rahatsız edildiği, taciz edildiği, kendilerinin bu şahısları yakalamak için çalışma yaptıklarını, söyleyerek;

-Telefonunuzun sim kartının kopyalandığını, yüksek miktarda görüşmeler yapıldığını ve bu kişilerin tespitinin yapılabilmesi için para kontör göndermelerinin gerektiğini;

-Sizin ve başka vatandaşların cep telefonu numaralarını sizin adınıza teröristler kullanıyor çok konuşma yapılıyor, size yüklü miktarda fatura gelecek biz bu şahısları tespit etmek için Türkiye genelinde operasyon yapacağız en yakın bayiye gidin ve size yazdıracağımız cep telefonu numaralarına para kontör yükleyin, operasyon bittikten sonra biz size haber vereceğiz devlet masrafları sana ödeyecek diyerek para kontör talep eden; Ayrıca;

-Cep telefonunuza ‘Ödül Kazandınız’ şeklinde mesaj gönderip, mesaj gönderilen kişi arayıp ne ödülü kazandığını sorunca ‘yüklü miktarda para ödülü kazandığını ancak ödülü alabilmek için para kontör alıp şifresini göndermesi gerektiği’ vb. gibi söylemler ile arayan kişilere itibar etmeyiniz.”

ANKA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL