Polisler Askerlik Yapmayacak!..

Olaylar
Askerlik göreviyle ilgili hükümetin çalışmasını merakla bekleyen polise müjdeli haberi Başbakan verdi. Erdoğan, akademi ve yüksekokul mezunlarının, 10 yıl polislik görevini yaptıktan sonra askerliğini...
EMOJİLE

Askerlik göreviyle ilgili hükümetin çalışmasını merakla bekleyen polise müjdeli haberi Başbakan verdi. Erdoğan, akademi ve yüksekokul mezunlarının, 10 yıl polislik görevini yaptıktan sonra askerliğini yapmış sayılacağını açıkladı.

 

Polisin, askerlik göreviyle ilgili beklediği haberi, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Ankara Arena Spor Salonu’ndaki parti programının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 10. maddesinde yeni bir düzenleme yaptıklarını ve bu düzenlemeye göre, gerek Polis Akademisi mezunları gerek iki yıllık yüksekokul mezunlarının 10 yıl polislik görevini yaptıktan sonra askerliğini yapmış sayılacaklarını ifade etti. Başbakan’ın bu açıklamasının ardından ayrıntıları İçişleri Bakanı Beşir Atalay açıkladı. Atalay, "Polislerimiz askerlikten tamamen muaf olacak, hiç askerlik yapmayacaklar. Ama 10 yıl polislik mesleğinde kalmak zorunda. 10 yıldan önce eğer polislik mesleğinden ayrılırsa o zaman tekrar askerlik yapmak zorunda kalacak." dedi.

 

Yeni düzenlemeyle polislerin askerlikten tamamen muaf olacağını bildiren Atalay, "Hiç askerlik yapmayacaklar. Ama 10 yıl polislik mesleğinde kalmak zorunda. 10 yıldan önce mesleğinden ayrılırsa o zaman tekrar askerlik yapmak zorunda kalacak. Daha önce kısa dönem gibiydi… Tasarı o haldeydi. Üzerinde çalışıldı. Yeni şekli tamamen muafiyet. Ama 10 yıl meslekte kalmak zorunda." diye konuştu.

 

Atalay, düzenlemenin hangi okuldan mezun olursa olsun tüm polisleri kapsayacağını ifade ederek, "Şu anda yaklaşık 38 bin askerliğini yapmayan polis var. Hepsi bundan faydalanıyor. 2 bin 500 civarında da şu anda askerde olan var. Onlar da bu kanun çıktığı anda terhis olacak. Başbakan’ımızın bugün (dün) ifade ettiği husus budur. İşin özü polisin tamamen askerlikten muafiyetidir. Hiç askerlik yapmayacağıdır." dedi. Konuyla ilgili tasarının, bu şekilde bugün büyük ihtimalle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne intikal edeceğini bildiren Atalay, "1-2 hafta içinde de bunun yasalaşmasını arzu ediyoruz, planlıyoruz." dedi.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme