Polisin alkon muayenesi kanunen doğru mu?

Olaylar
Emniyet Genel Müdürlüğü, bir öğretim üyesinin ”rızasız alkol testi yapılamaz” iddialarına ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine yaptığı açıklamada, Anayasa’nın...
EMOJİLE

Emniyet Genel Müdürlüğü, bir öğretim üyesinin ”rızasız alkol testi yapılamaz” iddialarına ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine yaptığı açıklamada, Anayasa’nın 17. maddesine göre kişinin zorla muayene edilemeyeceği ancak aynı maddede yer alan ”kanunda yazılı haller dışında” ifadesiyle, kanunlarla kısıtlama getirilebileceğinin açıkça vurgulandığını kaydetti.

Açıklamada, ”sürücünün alkol testini kabul etmemesi durumunda izlenecek yol ve yaptırım konusunda düzenlemenin olmadığına” yönelik iddialara ilişkin ise şunlar kaydedildi:

”Sürücünün trafik zabıtasına ölçüm yaptırmaması nedeniyle götürüldüğü sağlık kuruluşunda alkol ölçüm cihazına üflememesi veya kan vermemesi ve polise direniş göstermesi durumunda 2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 16. maddesinde yer alan ‘Polis, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkilidir’ hükmü gereğince şahsın mukavemetini kıracak ölçüde ve bu amaca yönelik olarak zor kullanılabilmekte, şahsın mukavemeti Türk Ceza Kanunu’nun ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ başlıklı 26. maddesinde yer alan yoğunlukta olması durumunda şahıs hakkında adli işlem yapılarak Cumhuriyet Başsavcılıkları’na sevk edilmektedir.”

Açıklamada alkol denetiminin teknik cihaza nefes üflemesi yoluyla yapılan bir tespit işlemi olduğu ve alkol denetimlerinin, trafik güvenliğini sağlamak, can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla yapıldığı ifade edildi.

AA