PKK’nın hedefindeki okullara özel güvenlik

Olaylar
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında konuşulan bir konuyu gündeme taşıdı. Arınç, PKK’nın okullara yönelik saldırılarına karşı güvenlik artırım...
EMOJİLE

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında konuşulan bir konuyu gündeme taşıdı.

Arınç, PKK’nın okullara yönelik saldırılarına karşı güvenlik artırımının gündemde olup olmadığıyla ilgili bir soru karşısında, özel güvenlik görevlisi düşüncesini dile getirdi.

Arınç, bazı kurumlarda toplum yararına çalıştırılan kişilerden uygun olanlarının özel güvelik görevlisi olarak kullanılabileceğini dile getirdi ve ekledi: Bu bir düşünce olarak konuşuldu. Ben şahsen olumlu olduğunu düşünüyorum…

Arınç, konuyla ilgili şunları söyledi:
"Toplum yararına çalışma konusu… Önce 6 aydı, sonra 9 ay ücret verilmek suretiyle özellikle milli eğitim hizmetlerinde, temizlik hizmetlerinde başka kurumlarda insanlar çalıştırılmaya başlandı. Bu başarılı bir süreç olarak da devam ediyor. Bir arkadaşımız ‘Peki bunların bir kısmı da özel güvenlikçi olarak çalışabilir mi’ dediğinde, eğer sertifika alabilirlerse…

Bildiğiniz gibi özel güvenlik için sanıyorum kurslar var ve onların bir kısmı silahlı sertifika veriyor, bir kısmı da silahsız sertifika veriyor. Bunun şimdi tahsil şartı var bildiğim kadarıyla. Herhalde en az lise mezunu olması lazım. Eğer sertifika sahibi olanlar varsa bunlardan bu amaçla da istifade edilebilir denilmişti. Bir düşünce olarak konuşuldu. Ben şahsen olumlu olduğunu düşünüyorum.”

"HAKKARİ MERKEZDE ORAN YÜKSEK"
Arınç, terör örgütünün, çocukların okullara gönderilmemesi için propaganda yaptığını belirterek, ”Sadece Hakkari merkezde bildiğim kadarıyla yüksek oranda bir katılımsızlık var. Onun dışında halk bunu dinlemiyor ve çocuklarını okullara gönderiyor.

Bu durumda tehditlerinin para etmediğini görünce okullar molotofkokteyli ile yakılmaya, öğretmenler hırpalanmaya hatta kaçırılmaya çalışıldı. En sonunda maalesef Hakkari’ye üniversite açmış bir hükümet olarak bizi fevkalade üzen bir olayla üniversite tahrip edildi" şeklinde konuştu.

OKULA İKİ MOLOTOF
Bu arada okullara yönelk son saldırı İstanbul’da yaşandı.

Maltepe’de özel bir okula saat 21.00 sıralarında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce iki molotof kokteyli atıldı.

Havaya 5 el ateş eden kişiler çöp konteynırlarını da devirerek kaçarken, olay yerine giden polis, molotoflardan birinin okul dışında patladığı diğerinin ise okul bahçesine düştüğü ancak patlamadığını tespit etti.

Ntvmsnbc