PKK’nın asıl hedefi Şemdinli ve Çukurca

Olaylar
Goman Dağı’ndaki büyük operasyonun, PKK’nın Hakkari’nin Şemdinli ve Çukurca ilçelerine gerçekleştirmek istediği iki eylemi önlemeye dönük olduğu ortaya çıktı Şemdinli’nin Goman...
EMOJİLE

Goman Dağı’ndaki büyük operasyonun, PKK’nın Hakkari’nin Şemdinli ve Çukurca ilçelerine gerçekleştirmek istediği iki eylemi önlemeye dönük olduğu ortaya çıktı

Şemdinli’nin Goman Dağı bölgesinde başlatılan geniş çaplı askeri operasyonla ilgili önemli bilgilere ulaşıldı. Operasyonun ilk adımı temmuz başında Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı’na teslim olan iki PKK’lının verdiği bilgilerle atıldı. Örgütten kaçtıktan sonra İran üzerinden Şehidan Dağı güzergâhını kullanarak Türkiye’ye giren biri kadın iki PKK’lının verdiği bilgiler, bölgedeki güvenlik kuvvetlerini alarma geçirdi. Suriyeli erkek PKK’lı ile Ağrılı kadın PKK’lı, PKK yönetimince Şemdinli bölgesinde faaliyet gösteren bütün gruplara 2011 kışından bu yana eylem talimatları verildiğini anlattı.

Koordinatları verdiler

İki PKK’lı, 8 aydır Hakurk bölgesinde Şemdinli’ye yapılacak saldırıyla ilgili eğitim verildiğini söyledi. İki PKK’lının verdiği bilgiler ışığında, saldırı tarihinin yapılacak keşiflere göre belirleneceği öğrenildi. PKK’lılar, askerlerin geçiş istikameti olan Şapatan tarafındaki Tise bölgesine ‘Bager’ kod adlı, Derecik-Şemdinli yoluna ise ‘Jiyan’ ve ‘Hunreş’ kod adlı PKK’lılar tarafından 20’den fazla uzaktan kumandalı mayın yerleştirildiğini açıkladı. Şemdinli’ye yönelik saldırıyı ‘Şemzinan Hareketli Saldırı Bölüğü’nde faaliyet gösteren Goste, Tisi, Şapatan, Şehidan, Karker, Katuna ve Gabrazar takımlarının gerçekleştireceğini anlatan iki PKK’lı, diğer bölgelerden takviye kuvvet geleceğini, Öz Savunma Birliği’nde faaliyet gösteren Rüstem, Agir ve Felat kod adlı militanlarının kendilerine bağlı milislerle birlikte iki hafta boyunca Şemdinli’de keşif yaptığını, bilgileri Hakurk’taki örgüt yönetimine aktararak saldırı gruplarının nasıl görevlendirileceğinin belirlendiğini anlattı.

Kaçarken mayınlayacaklar

Örgüt yönetimince yapılan saldırı planlamasında; eylemi, saldırı grubu, sızma grubu, sabotaj grubu ve destek grubunun gerçekleştirileceğini anlatan iki PKK’lı, Şemdinli’nin çevresinde bulunan Gamon Tepe, Siyah Tepe ve Efkar Tepe ile bu üç tepeyi çevreleyen üç noktaya yerleştirilecek 6 Doçka ağır silah, 6 havan ve 6 Şiyar 1 tipi suikast silahı ile ilk saldırının başlatılacağını açıkladı. Üç ay önce sözde Hakurk eyalet koordinatörü Sabru Başkale’nin yerine Amanoslar eski sorumlusu Kemal Panzer’in geldiğini ve eylemle ilgili Şehit Beritan bölgesinde toplantı yapıldığını anlatan iki PKK’lı, büyük eylem öncesi kaçış istikametlerine mayınlama yapılacağını, Şemdinli bölgesinde mayınlama işlemlerinin tamamlandığını, 27 Haziran günü iki örgüt üyesinin sivil kıyafetli olarak ilçeye keşif amacıyla gittiğini söyledi.

İki PKK’lı, Çukurca’ya yönelik de büyük elem hazırlığı yapıldığını anlattı. PKK’lılar, Çukurca eyleminin, kendilerinin teslim olmasından iki hafta önce iki örgüt üyesinin bölgedeki gruplardan kaçması sonrasında ertelendiğini söyledi. Ayrıca, Kazan Vadisi kırsalı ile Irak’ın Ore alanında bulunan örgüt militanlarının Çukurca ilçe merkezi ile sınır karakollarına büyük çaplı eylem araşıyı içinde oldukları tespit edildi. Bu amaçla, Kazan Vadisi, Alandüz ve Kayalık bölgelerinde 80 kadar örgüt üyesinin barındığı, kısa süre önce örgütün Metina kampından 100 kadar PKK’lının Çukurca kırsalına geçiş yaptığı belirlendi. Bu bilgiler sonrasında bölgedeki güvenlik kuvvetlerinin karayolunu kullanması bir süre ertelendi. Geçen hafta Çukurca-Derecik yolu üzerindeki PKK’lı gruba yönelik operasyon da bu bilgiler ışığında gerçekleştirildi. Kşif uçuşu yapan İHA’ların bölgede haraketlilik tespit etmesi üzerine ğunlaştırılırken, PKK’lı grubunun bölgeye yerleştiğinin görülmesi üzerine operasyon başlatıldı.

Milliyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme