PKK, Aygün’ü rekabet yüzünden kaçırdı

Olaylar
Engin Dinç’in haberi PKK’nın CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ü kaçırması bugüne kadar örgütün başvurmadığı bir yöntem. PKK’nın CHP’li Aygün’ü neden kaçırmış ...
EMOJİLE

Engin Dinç’in haberi

PKK’nın CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ü kaçırması bugüne kadar örgütün başvurmadığı bir yöntem. PKK’nın CHP’li Aygün’ü neden kaçırmış olabileceğine dair, örgüt üzerine akademik çalışma yapmış bir isim olan Prof. Dr. Ali Nihat Özcan ile CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in görüşlerine başvurduk.

Hüseyin Aygün hakkında yeni bir bilgi olup olmadığını sorduğumuz CHP’li Kamer Genç; “Yok, zaten dün akşam gitti. Hiçbir bilgi yok, kesin bir bilgi yok yani.” diye konuştu. Kamer Genç, PKK’nın neden Aygün’ü kaçırma sebebine ilişkin olarak ise “Bilemem ki. PKK, Tayyip Erdoğan’a yardım ediyor. Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’de iktidara getiren Kürtler şimdi… Tayyip Erdoğan CHP’yi yerden yere vurmaya çalışıyor. PKK da ona yardım ediyor.” dedi.

PKK, AYGÜN’Ü TUNCELİ’DEKİ REKABET YÜZÜNDEN KAÇIRDI

PKK’nın ilk defa bir milletvekili kaçırmasının sebebinin daha önce denk gelmemiş olmasından kaynaklanabileceğini belirten Prof. Dr. Ali Nihat Özcan ise şöyle konuştu:
"Vallahi böyle bir eylem olmamasının nedeni denk gelmemiş olması olabilir. PKK’nın Tunceli’de bazı yerel forumları var. PKK tarihine bakarsanız 1978’den beri Tunceli’de PKK bir taraftan devletin unsurlarına karşı eylem yapıyor ama bir taraftan da yerel halkın tamamının desteğini alamadı. Yerel halkın desteğini alamamasının nedeni, Tunceli’nin kendi otonkton yani yerel özelliklerinden kaynaklanıyor. Çünkü oradaki bünyede bir kısım insan PKK’yı dışarıdan gelmiş bir aktör olarak görüyor. Biliyorsunuz Tunceli’de 1960’lı yıllardan kalma, PKK’dan daha önce bazı ideolojik gruplaşmalar vardı. Dolayısıyla o bünyenin bir kısmı PKK dışarıdan geldiği için PKK’yı kabul etmiyor. Yerelde bazı destekçileri olmasına rağmen halkın tamamının desteğini alamamış durumda. Dolayısıyla da sanırım milletvekilinin PKK’ya olan muhalifliği oradan geliyor. PKK da milletvekilinin pozisyonundan çok mutlu değil. Bu yereldeki rekabet nedeniyle de milletvekilini aldılar ve götürdüler diye tahmin ediyorum."

PKK AYGÜN’E ZARAR VEREMEZ

PKK’nın Hüseyin Aygün’e bir zarar verip vermesi ihtimalinin ne olduğunu sorduğumuz Prof. Dr. Özcan; “PKK’nın işleme biçimi açısından bakacak olursak vermemesi lazım. Ama orada kendiliğinden olay içinde gelişen bir olay olur, onu bilemem. Ama PKK’nın işleme mantığı açısından bakarsak vermemesi lazım. Çünkü böyle bir şey yaparsa, o zaman uluslararası alanda ciddi anlamda kendi imajına zarar verir. Dolayısıyla da propagandasını yapıp sonra bırakması lazım. Ama yerelde bir şey olur, bir problem çıkar, zarar verir onu bilemem.” dedi. 

Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasının PKK’nın 15 Ağustos’a denk gelen ilk eyleminin yıldönümüne gelmesi ihtimalinin de olduğunu belirten Prof. Dr. Özcan, kaçırılma olayının Şemdinli ve dış politikadaki bazı gelişmelere paralel bir eylem olup olmadığı yönündeki sorumuza karşılık ise şu cevabı verdi:
“PKK gibi örgütlerin 4 nedenden dolayı eylem krizleri gelir. Tabi ki bir tanesi bölgesel ve küresel dengelerdeki değişimlerdir. O onu bir şeyler yapması için alarm eder. İkincisi, örgütün iç dinamikleriyle ilgili bir olaydır. Örgütün içindeki birtakım krizleri açmak için zaman zaman bunu kullanır. Mesela 2003’te 2004’te bunu yapmıştır. Üçüncüsü, hükümetin yaptığı ya da yapmadığı birtakım politikaları onu rahatsız etmiştir, onun için yapabilir. Dördüncü neden de mevsim şartları ve buna benzer konjonktürel hikayelerile ilgilidir.

Hüseyin Aygün’ün kurtarılması için başlatılan operasyondan bir sonuç alınamayacağı yönündeki sorumuzu da cevaplandıran Prof. Dr. Özcan; “Arazide sonuç alınıp alınamayacağını bilemiyorum. Çünkü arazide değiliz, şartları bilmiyoruz. Ellerinde ne bilgi var onu bilmiyoruz. Ama umarım can sıkıcı bir durum olmaz.” diye konuştu.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme