Pasaport Mağdurları Ne Olacak?

Olaylar
Önceki gün Maliye‘nin çalışmasıyla pasaport ücretleri yüzde 50 düşünce, 20 gündür fazla ödeme yapan binlerce vatandaş haksızlığın giderilmesini istedi. Maliye‘nin önünde 2 ihtimal bulunuyo...
EMOJİLE

Önceki gün Maliye‘nin çalışmasıyla pasaport ücretleri yüzde 50 düşünce, 20 gündür fazla ödeme yapan binlerce vatandaş haksızlığın giderilmesini istedi. Maliye‘nin önünde 2 ihtimal bulunuyor.

Çipli pasaportlarla ilgili fiyatlar önceki gün yarı yarıya düşürüldü. Buna göre 1 Haziran‘a göre hem cüzdan ücreti, hem de vize ödemeleri yüzde 50 indirildi.

Yaklaşık 20 gündür zamlı ücretlerden pasaport harcı yatıran binlerce vatandaş haksızlık yapıldığını belirterek çözüm istiyor. 1 Haziran‘da başlayan uygulama ile cüzdan bedeli 138 lira olarak belirlenmiş, 1 yıllık vize harcı ise 180.15 TL’den alınmıştı.

Pasaportunu yenilemek veya uzatmak isteyen vatandaşlar da önceki güne kadar tüm işlemlerde bu tarifeden ücretlerini ödedi. Önceki gün ise cüzdan bedeli 50 TL‘ye bir yıllık harç da 95 TL‘ye indirildi.

Yüksek miktardan ücret ödemiş olan vatandaşlar paralarının geri verilmesini isterken, "Yapılan indirim herkese eşit olarak uygulanmalı. 20 gündür pasaport alanların ve uzatanların ödediği fazla ücretler geri ödenmeli" dediler. Maliye yetkilileri bu konuda gelen tepkileri değerlendirirken neler yapılacağı ile ilgili de bir çalışma başlattı. Maliye‘nin önünde iki ihtimal bulunuyor.

Bunlardan birisi yüksek ücret ödeyen vatandaşların makbuzlarıyla vergi dairelerine başvurarak paralarını geri alması. İkinci ihtimal ise ödenen farkın bir sonraki pasaport işleminde mahsup edilmesi. Vatandaşlar şimdi bu çalışmanın neticesini bekliyor.