Paralel’le mücadelede karne dönemi

Olaylar
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili operasyonların çetelesi Emniyet Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan kozmik bir birim tarafından tutuluyor. Ankara Cumhuriyet B...
EMOJİLE

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili operasyonların çetelesi Emniyet Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan kozmik bir birim tarafından tutuluyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ “tepe yönetimine” yönelik ana dava iddianamesi sürecini hızlandırmak amacıyla, Emniyet’te kozmik bir birim oluşturuldu. İllerde yürütülen Paralel Yapı operasyonları takibe alındı. İl Emniyet Müdürlükleri’nden FETÖ ile ilgili ana davanın biran önce başlatılması için ‘saç ayağı operasyonlarının’ hızlandırılması istendi. Bu süre içinde yerel düzeyde FETÖ üyesi kurum ve finansör bilgileri içeren dosyalar hazırlanıp İçişleri Bakanlığı’na sunuldu. İl Emniyet Müdürlükleri bilgilendirilerek illerde ‘temizlik operasyonları’ için harekete geçirildi. Kasım 2015’e kadar FETÖ operasyonlarının yüzde 15’lik bir kısmı gerçekleştirildi.

KARNE SİSTEMİ, HIZ KAZANDIRDI

Sbah’ın haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan kozmik birim, yapılan operasyonlarla ilgili illerin Paralel Yapı karnesini çıkararak illeri tekrar harekete geçirdi. ‘Yeterli’ ya da ‘yetersiz’ olarak derecelendirilen illerin karne çizelgeleri değerlendirilerek yeterli olmayan illere uyarıda bulunuldu. Bu yöntem FETÖ’ ye yönelik operasyonları hızlandırdı. FETÖ’ye yönelik eş zamanlı operasyonların yüzde 80’i de 1 Kasım’dan itibaren ‘karne sisteminin’ başlamasıyla gerçekleşti.