Olaylar

Papa ve Patrik bin yıl sonra barışacak

Beklenen Papa ziyareti bugün gerçekleşiyor. Katolik Kilisesi’nin başı olan Papa Francis‘i taşıyan uçak öğle saatlerinde Esenboğa’ya inecek. 3 günlük ziyaretin ilk durağı Ankara olacak. Papa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet..

Papa ve Patrik bin yıl sonra barışacak

Beklenen Papa ziyareti bugün gerçekleşiyor. Katolik Kilisesi’nin başı olan Papa Francis‘i taşıyan uçak öğle saatlerinde Esenboğa’ya inecek. 3 günlük ziyaretin ilk durağı Ankara olacak. Papa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez‘le bir araya gelecek. Papa, Anıtkabir’i de ziyaret edecek. Papa, ziyaretin İstanbul ayağında ise Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile iki kilise arasındaki yakınlaşmayı öngören ortak deklarasyonu imzalayacak. Sabah gazetesinin haberi…

DEKLARASYONLU MESAJ

İki kilise arasında 1054’te karşılıklı ‘aforoz’ girişimi Katolik ve Ortodoks kiliseleri ‘düşman kardeş’ yapmıştı. Son bir yılda artan ilişkiler ise buzları eritti. Bu ziyaretle imzalanacak ortak deklarasyonla birlikte, iki kilise ‘birlik mesajı’ vermiş olacak.

‘KATOLİKLER CESARETLENECEK’

Papa, İstanbul Beşiktaş’taki Saint Esprit Katedrali‘nde ayine de katılacak. Cumartesi günkü ayin için kapsamlı temizlik yapıldı. Katedraldeki halılar temizlendi. Duvarlar boyandı. Tuvaletlerdeki klozetler de Papa için elden geçirildi. Diğer taraftan Vatikan da ziyaret için mesaj yayımladı. Vatikan’ın Twitter’daki mesajında, “Papa Francis, Türkiye’nin küçük Katolik topluluğunu cesaretlendirecek” ifadesine yer verdi.

3 BİN POLİS 900 GAZETECİ TAKİP EDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelecek olan Katolik Hıristiyanların ruhani lideri Papa Francis için Ankara ve İstanbul’da hazırlıklar tamamlandı. Papa’nın ziyareti için 900 gazetecinin akredite olduğu bunlardan 69’unun papa ile seyahat ettiği öğrenildi. Papa, Ankara’da otelde değil Vatikan Büyükelçiliği konutunda kalacak.

TÜM İZİNLER İPTAL

Papa’nın ziyareti nedeniyle Ankara Emniyeti’nde izinler iptal edildi. Papa’nın geçiş güzergâhlarında istihbarat, terör ve güvenlik ekipleri, olası bir saldırı, bombalı eylem için arama tarama yapacak. Havadan polis helikopteri denetim yapacak, karadan da kritik noktalarda bazı grupların protestolarına karşı TOMA’lar konuşlandırılacak. Terör saldırısına karşı yol kenarlarındaki çöp konteynırları kaldırılacak, belirli noktalara keskin nişancılar yerleştirilecek. Yaklaşık 3 bin polisin görev alacağı ziyaret öncesi polis, ‘önleyici olarak’ 30 Kasım’a kadar şüpheli görülen araç ve kişileri durdurup arama yapabilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL