Pakistanlı Mahkumlar Artık Özgür

Olaylar
Türkiye’nin çeşitli illerinden biraraya gelen 50 kişilik İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı heyeti, Kurban Bayramı etkinlikleri için Pakistan’a geldi. İHH Başkan Yardımcıs...
EMOJİLE

Türkiye’nin çeşitli illerinden biraraya gelen 50 kişilik İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı heyeti, Kurban Bayramı etkinlikleri için Pakistan’a geldi.

İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç ve beraberindekiler İHH’nın mahkumlara yönelik eğitim faaliyetleri yürüttüğü Rewalpindi’nin en büyük cezaevini ziyaret etti. Cezaevi yetkililerinden bilgi alan Oruç, cezaevi yönetimine yaklaşık 10 bin dolar ödeyerek para cezası nedeniyle tutuklu bulunan 11 mahkumu özgürlüğüne kavuşturdu.

Bayramı evinde geçireceğini öğrenen mahkumlar gözyaşlarına hakim olamadı. Daha sonra Keşmir Evi’ni ziyaret eden heyet, burada Keşmir Cumhurbaşkanı Raja Zulkarneynhan ile görüştü.

Bazı üst siyasi ve bürokratlarla da görüşen İHH heyeti, akşam eski başbakanlardan Choudry Sucat Hüseyin ile yemek yedi. Yemeğe Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Pakistan’a yapılan yardımlardan sorumlu özel temsilcisi Engin Soysal da katıldı.

Soysal, yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaklaşık 20 milyon insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen sel felaketinin yaralarının sarılamadığını belirterek, şöyle dedi:
”Pakistan’a yardımlar güçlü şekilde devam etmeli. Özellikle gıda, çadır ve sağlık yardımına çok ihtiyaç var. Türkiye yardım yapan ülkelerin başında geliyor. Burada nereye giderseniz gidin karşınıza mutlaka Türk çıkar. Türkler sadece maddi yardım yapmıyor. Türk insanı en zor şartlar altında görev yapıyor.”
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme