Özal’ın naaşı neden bozulmadı?

Olaylar
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bugün TV’de Temsilciler Meclisi programında Özal’ın cenazesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sadullah Ergin, Özal’ın ölüm yılında çok önemli olayların...
EMOJİLE

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bugün TV’de Temsilciler Meclisi programında Özal’ın cenazesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sadullah Ergin, Özal’ın ölüm yılında çok önemli olayların yaşandığına suikastlerin olduğuna dikkat çekerek, Özal ailesinin iddialarının olduğunu belirterek " Bugüne kadar böyle bir olay için otopsi yapılmamış olması akıl tutulması gibi bir şey. 6 ay sonra olay zaman aşımına uğruyor. Devlet Denetleme Kurulu’nun raporu ve savcılığın talebi üzerine Fethi Kabir yapılmış kabir açılmıştır. Mezarda ne bulacaksınız diyorlardı. Ancak şunu belirteyim ki adli tıpçılar çok önemli veriler elde etti." dedi.

"Adli Tıpçılar acaba saç teli veya kemik örneklerinden DNA neticesi elde edebilir miyiz diye düşünürken düşüncelerin çok ötesinde materyallere ulaştılar." diyen bakan Ergin "Herhangi bir zehirlenme veya doğal olmayacak ölümle ilgili iddialara şu an mezardan çıkan materyal cevap verecek şekilde. Kabirden Adli Tıp uzmanlarını da şaşırtacak şekilde veriler elde edildi." dedi.

Ergin " 19-20 yıl sonra bir kabri açtığınızda bulunacak materyaller ile Rahmetli Özal’ın mezarından çıkan materyaller çok farklı. Özal’ın naaşının büyük bir kısmı hiç bozulmamış." dedi.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın bedeni neden çürümemesiyle ilgili olarak Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Khaber’e şu açıklamaları yaptı:

ÇÜRÜME YAVAŞLAMIŞ

"Soğuk ve nemli ortamda normal çürüme süreci yavaşlar uzun süre su altında kalmada beden şaşırtacak ölçüde korunmuş biçimde kalabilir hele cilt altında lipitlerin (yağların) hidroliz ve hidrojenlenmesi sonucunda adiposer oluşmuşsa bunun çürümeye karşı özellikle koruyucu etkisi vardır. Islak toprakta, göl tabanındaki çamurda ayrıca iyice kapalı tabutta, gerek tahnitlenmiş gerekse hiçbir işlem görmemiş bedenlerde adiposer (bir nevi kimyasal sabunlaşma) oluşumuna rastlanır. Ölümden bir ay kadar sonra başlayan bu süreç havasız ortamda yüzyıllarca dayanabilir. 13. yüzyıldan kalma bir çocuk beyninin sol yarısında her türlü özelliğini tespit etmek mümkün olmuştur. Kadın çocuk ve aşırı kilolu kişiler daha fazla beden yağı içerdiklerinden adiposer oluşumuna yatkındır.

BİR MUCİZE GERÇEKLEŞTİ

Bu olayda muhtemelen suyun kazı sırasında beden üzerinde birikmesinden ziyade, çok daha önceki yıllarda beden üzerinde toplandığı düşünülebilir. Elbette kısmi olsa da ilaçlamanın da korumada etkisi olmuştur. Bir mucize gerçekleşmiştir. Değil 19 yıl 199 yıl sonra açılsaydı yine aynı durumla karşılaşacaktık. Anlaşılan o ki beden konuşmak istiyor. Adli Tıpçılar bu bedeni konuşturacak.

Basında merhum cumhurbaşkanının bedeninin üst kısmının bütünlüğünün korunduğuna dair haberler yer aldı. Bu beklenen bir durum, daha fazla yağ dokusunun bulunduğu bölgeler belden üst kısma doğru yerleşmiş olduğundan bu bölümlerin mum benzeri bir organik madde ile kaplandığını ve böylelikle üst kısmın alt kısma göre daha fazla korunduğunu açıklamak mümkün".

Sabah