ÖSYM’de ‘Balyoz’ izleri

Olaylar
ÖSYM’deki derin yapılanmadan yakınan ÖSYM Başkanı Ali Demir’in sözünü ettiği çetenin izine Balyoz iddianamesinde rastlandı   Balyoz Darbe planlarında yer alan bir belge cuntacıların Ö...
EMOJİLE

ÖSYM’deki derin yapılanmadan yakınan ÖSYM Başkanı Ali Demir’in sözünü ettiği çetenin izine Balyoz iddianamesinde rastlandı
 
Balyoz Darbe planlarında yer alan bir belge cuntacıların ÖSYM ile ilgili çalışma yaptığını ve yükseltilmesi gereken isimleri belirlediğini gösteriyor. İddianamede yer alan belgeye göre cuntacılar darbeyi yaptıktan sonra ÖSYM’nin başına kendilerine yakın isimleri atamayı planlamış ve kurum içinde kendileri için çalışan 18 kişinin yerine atanacak yeni isim listesini bile belirlemişti. İddianamede, savcılığın isimleri ÖSYM’ye sorduğu ve oradan gelen cevapta da belgede adı geçen 18 kişinin ÖSYM personeli olduğu bildirildiği kaydediliyor.

11 No’lu listedeki isimler

Balyoz darbe planı belgesinin de yer aldığı 11 Nolu CD’de bulunan “ÇALIŞMALAR A/YENİ YAPILANMADA yer alan ÇALIŞMALAR_ı GÖREVLENDİRİLECEKLER” adlı exel dosyasının “MehmetAltunay” isimli sayfasında 18 kişinin isim ve soy isimleri yer alıyordu. “Yapılandırmada Görev Alacaklar” başlığı altında bu isimlerin karşısında bazı notlar alınmıştı. Listenin ilk sırasında H. A.’nın ismi yer alıyor. H.A.’nın isminin karşısında “Mutlaka ÖSYM Başkanı olarak atanmalı” yazıyor. H.A’nın uzun yıllar ÖSYM başkanı olarak görev yapan Fethi Toker’in yerine getirilmesi planlanıyor. Listenin 11 numarasında yer alan M.A.’nın ise Milli Eğitim Bakanı yapılması planlanan Kemal Gürüz’ün yerine YÖK Başkanı yapılması planlanıyor.

‘Kritik noktalarda görev alabilir’

Savcılığın belgede ismi geçenler hakkında bilgi talep ettiği bu 18 ismin tamamının ÖSYM personeli olduğu ortaya çıktı. Belgede, bu kişilerin isimlerinin karşısında “Çok güvenilir ÖSYM’de Cemile’nin yedeği olacak, ÖSYM Test Araştırma Birimi Müdürlüğüne atanması uygun olur, YÖK veya ÖSYM de bilgi işlemde kritik noktalara getirilmesi uygun olur, Çok güvenilir bir eleman kritik görevler verilebilir, çok güçlü referansları var, ÖSYM Bilgi İşlem Müdürü olarak atanmalı, ÖSYM veya YÖK te yönetici yapılaması uygun olur” notları düşülmüş.

KPSS ŞÜPHELİLERİ DE AYNI LİSTELERDE

Listede ÖSYM’de yönetici yapılmasının uygun olacağı belirtilen G.T.’nin yanı sıra S.Ö, N.A, A.A, M.Ö ve M.Y’nin de yönetici yapılması isteniyor. Balyoz planında ÖSYM yöneticisi yapılması istenen G.T. mal varlığı ve KPSS hazırlık kursu veren bir dersanenin sahibi olması ile uzun süre tartışılmıştı.

Belgedeki memurların kıskandıran mal varlığı

ÖSYM tarafından 2010 yılında yapılan KPSS sınav sorularının sızdırıldığı iddialarının ardından ismi gündeme gelen ÖSYM Soru Hazırlama Komisyonu üyesi eşi G.T. Hakkında YÖK Başkanlığına gönderilen bir ihbar mektubunda dersane sahibi olduğu belirtilmişti. CumhurBaşkanı Abdullah Gül’ün talimatı ile inceleme yapan Devlet Denetleme Kurumu hazırladığı raporda, G.T ve dönem ÖSYM Bilgi işlem Daire Başkanı olarak görev yapmakta olan eşi M.T.’nin mal varlıklarına dikkat çekmişti. Yapılan incelemede M.T ile G.T.’nin 3 bin 200 lira aylık maaşla, Ankara’nın en lüks semtleri olan Gaziosmanpaşa, Çayyolu ve Konutkent’te 3 ev, Toyoto Raw 4 jeep ve Toyoto Carollo marka 2 lüks otomobil sahibi olduğu, 2 kızını ise paralı okula gönderdiği belirlenmişti. denetleme kurumu ÖSYM’de görevli başka bir çalışanın ise 130 milyon TL’ye Volvo S80 marka otomobil satın aldığı tespit edilmişti.

STAR GAZETESİ

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme