‘Örümcek Adam’a Kürtçe Patent

Olaylar
Türkiye’de bir ilk daha yaşandı, Kürtçe marka başvurularına onay verildi: Tevnepir Mirov (örümcek adam) Keçka Kurda (Kürt Kızı), Keçka Şirin (Şirin Kız). Türk Patent Enstitüsü‘nün (TPE) ve...
EMOJİLE

Türkiye’de bir ilk daha yaşandı, Kürtçe marka başvurularına onay verildi: Tevnepir Mirov (örümcek adam) Keçka Kurda (Kürt Kızı), Keçka Şirin (Şirin Kız).

Türk Patent Enstitüsü‘nün (TPE) verdiği onayları Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün duyurdu.

Patent ve markanın kendine özgü bir dili olduğunu vurgulayan ve hangi dilde olduğunun bir önemi olmadığını belirten Ergün, "Biz bu markaları tescil ederken bu dile uygunluğuna bakarız. Kürtçe marka tescilleri de yapılmıştır. Türkçe marka tescilleri de yapılmıştır” dedi.

Ergün, şu bilgiyi verdi:

”Sadece Türk, sadece Kürt, sadece Laz, sadece Çerkez gibi bütün, çok geniş kitlelere ait olan bazı kavramları firmasına ait kavramlar haline getirmelerine de izin vermedik. Bu istikamette yapılan başvurular var. Bu başvurular rededilmiş. Ama Kürtçe olan, Türkçe olan, başka dillerde olan, hiçbir dilde olmayan markaların tescili yapılmıştır. Kürt Star, Tevnepir Mirov (örümcek adam), Keçka Kurda (Kürt Kızı), Keçka Şirin (Şirin Kız), Maşin (otomobil),Cengawer (Savaşçı), Ciwane Şerwan (genç savaşçı), Roj ve Rojin gibi Kürtçe olarak yapılan marka başvuruları tescil edildi.

Cola Turka marka başvurusunda tereddütler oluştu, bu yüzden konu mahkemeye gitti ve mahkeme bu markaya tescil verdi.

Scotch Viski’nin marka tescili de TPE tarafından yapıldı.

Hellim Peyniri Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın başvurusu üzerine coğrafi işaret olarak tescillendi.

Kadınbudu Köfte, Hanım Göbeği ve Dilber Dudağı gibi geleneksel Türk yemeklerinin isimlerinin tescillerine engel bir durum yok, müstehcen iddiaları geçersiz."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme