Onlar teröristleri dağda aç bırakacak

Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi tarafından yürütülen proje kapsamında eğitimlerine başlanan “Gıda Tespit Köpekleri”, bölücü terör örgütüne ait sığınaklardaki erzakları açığa çıkartacak.

Nevşehir’de bulunan Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkez (JAKEM) Komutanlığı’nca terör örgütünün özellikle kış aylarına hazırlık için yer altına ve mağaralara gizlediği gıda depolarını bulmaya yönelik yetiştirilmeye başlanan ”gıda tespit köpekleri” için merkezde bir saha hazırlandı ve yerin altına sığınaklar yapıldı.
Un, bulgur, makarna, pirinç, yağ ve tütün gibi maddelerin tespitine yönelik eğitilerek, bu maddelere duyarlı hale getirilen ”gıda tespit köpekleri”, sığınaklardaki malzemeyi tespit ettikten sonra o bölgeyi patileri ile kazarak işaret veriyor.

Eğitimlerini tamamlayacak olan köpekler daha sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki jandarma birliklerine gönderilecek ve çalışmalarına başlayacak.

JAKEM Komutanı Jandarma Yarbay Halil Altıntaş, Jandarma Genel Komutanlığı JAKEM Komutanlığı’nca yürütülen araştırma geliştirme faaliyetleri kapsamında özellikle teröristle mücadele harekatında, terör örgütüne ait sığınakların ortaya çıkartılması için yeni bir proje başlattıklarını anlattı.
Bu kapsamda özellikle sığınaklarda ele geçirilen hangi tip malzemeler olduğu yönünde bir çalışma yürütüldüğünü belirten Altıntaş, ”Bu kapsamda gıda tespit köpeği yetiştirme çalışmalarına başladık. Gayemiz sığınakların açığa çıkartılması, operasyonel birliklere destek vermek, teröristle mücadele kapsamında terör örgütünün özellikle kış aylarında sığınaklardaki malzemeleri ortaya çıkarmak ve teröristle mücadeleyi etkin hale getirmek” diye konuştu.

Gıda tespit köpeğinin, yasa dışı unsurların, terörist unsurların özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde saklamış olduğu erzakları ortaya çıkartmak maksadıyla kullanılacağının altını çizen Altıntaş,”Gayemiz terörle mücadelede daha etkin bir şekilde köpeklerin kullanılmasını sağlamaktır. Köpeklerimize, genel olarak karşılaşılan gıda çeşitlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Bunlar içerisinde un, bulgur, pirinç, makarna, yağ, tütün gibi maddeler bulunmakta. Köpeğimiz bu tür maddelerin yeraltında herhangi bir sığınaktan kokusunu aldığı zaman bu maddelere karşı tepki veriyor ve biz o sığınağın açığa çıkartılmış olmasını sağlamış oluyoruz” diye konuştu.

AA