Önce yağmur sonra kar geliyor

Olaylar
SICAKLIKLAR 9 DERECE DÜŞECEK  Balkanlar’dan gelen soğuk hava ve Akdeniz  üzerinden ulaşan yağışlı havanın etkisine girecek Güney Marmara’da, hafta içinde  sıcaklıklar 9 dere...
EMOJİLE

SICAKLIKLAR 9 DERECE DÜŞECEK 

Balkanlar’dan gelen soğuk hava ve Akdeniz  üzerinden ulaşan yağışlı havanın etkisine girecek Güney Marmara’da, hafta içinde  sıcaklıklar 9 derece kadar düşerken, perşembe ve cuma günleri kar yağışının  etkili olması bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı  bilgiye göre, hava sıcaklığının 10-12 derece arasında değiştiği Bursa, Balıkesir,  Çanakkale ve Yalova bölgesi, bugün Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın  etkisine girecek.

Bugün, yarın ve çarşamba gününü yağmurlu geçirecek bölgede yağışlar,  perşembe günü Balkanlar’dan inen soğuk havayla birleşince kara dönüşecek.

Özellikle perşembe gecesi ve cuma günü bölge genelinde kar yağışının  etkili olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıkları, cuma gününe kadar belirli oranlarda azalarak, Bursa’da  10 dereceden ve Balıkesir’de 8 dereceden 1 dereceye, Yalova’da 12 dereceden ve  Çanakkale’de ise 9 dereceden 3 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Bölgede gece en  düşük sıcaklıkların ise sıfır ile eksi 2 derece arasında olacağı tahmin  ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve akşam saatlerinden itibaren Batı Karadeniz ile Ankara, Çankırı ve Eskişehir çevrelerinde görülecek yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Ankara, Eskişehir ve Çankırı çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’da kuvvetli olmak üzere; kuzey, iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu, iç ve güneybatı kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

DEPREM BÖLGESİNDE HAVA

Van bugün az bulutlu ve açık geçecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Van’da bugün ve Salı günü yağış beklenmiyor. Çarşamba günüyse kuvvetli kar yağışı görülecek. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Van gündüz 3, gece eksi 8 derece olacak.

ULUDAĞ’DA KAR KALINLIĞI 2 METREYE ULAŞTI

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da kar kalınlığı 2 metreye ulaştı. Tatilciler karın keyfini, gün boyu kayak ve snowboard yaparak çıkarıyor.

Kış sezonu boyunca düzenlenen festival ve partilerle özellikle gençlerin ilgi odağı olan Uludağ’da kar kalınlığı 2 metreye ulaştı. Bu geceden itibaren kar yağışının beklendiği Beyaz Cennet’te, yağışın cuma gününe kadar süreceği bildirildi. Hava sıcaklığının gündüz sıfırın altında 3, gece ise sıfırın altında 6 derece olması beklenen Uludağ’da, tatilciler günlerini kayak ve snowboard yaparak geçiriyor.

Toplam 5 bin yatak kapasiteli Uludağ’da 16 otel ve 11 misafirhane bulunuyor.

Hürriyet