Önce Türk’ü öldürürüz!

Olaylar
Lübnan’da bir Türk ve 20 Suriyeliyi esir alan Şii aşiret, Özgür Suriye Ordusu’nun rehin tuttuğu adamlarına zarar gelmesi durumunda rehineleri öldürmeye Türk’ten başlayacaklarını ve d...
EMOJİLE

Lübnan’da bir Türk ve 20 Suriyeliyi esir alan Şii aşiret, Özgür Suriye Ordusu’nun rehin tuttuğu adamlarına zarar gelmesi durumunda rehineleri öldürmeye Türk’ten başlayacaklarını ve daha fazla Türk’ü kaçıracaklarını açıkladı.

Beyrut’ta kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül devrede. Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur da Tekin’i kaçıran Mikdad aşireti ile görüştü.

Pazartesiyi salıya bağlayan gece Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Şii Mikdad aşiretine bağlı silahlı milisler tarafından kaçırıldığı açıklanan Türk vatandaşı Aydın Tufan Tekin için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül devreye girdi. Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde yapılan İslâm İşbirliği Teşkilatı’nın Suriye konulu toplantısına katılan Gül’ün, kaçırılma olayı ortaya çıktıktan sonra, aynı toplantıda bulunan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile konuyu müzakere ettiği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, hafta içinde havayolu ile İstanbul’dan Beyrut’a giden Aydın Tufan Tekin, havaalanından bir taksiye bindi. Taksinin bir süre sonra Mikdad aşireti mensuplarınca gasp edilmesiyle birlikte Tekin de alıkonuldu. İstihbarat kaynakları, Şii Mikdad aşiretinin Şam’da kaçırılan Hasan Mikdad isimli üyelerine karşılık, Beyrut’ta farklı ülkelerin vatandaşlarını kaçırma stratejisi izlediğini belirtti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun aileyi aradığı, Tekin’in serbest bırakılması için devletin tüm imkânlarının seferber olduğunu söylediği öğrenildi. Türk rehinenin salıverilmesi için bir talep de Lübnan yetkili makamlarından geldi. Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, Şam’da kaçırılan Hasan Mikdad’ın kardeşi Hatem Mikdad’ı bizzat arayarak, Tekin’in özgürlüğüne kavuşturulmasını istedi. Mikdad aşireti ise "Kardeşimiz Hasan Mikdad geri dönmeden, hiçbir rehinenin ayakkabısını bile vermeyeceğiz. Türkiye, Suriye’deki isyancıları desteklediği için bir Türk’ü de rehin aldık. Hasan’a bir şey olursa, ilk önce Türk rehine ölür" açıklamasında bulundu. Lübnanlı Şii Mikdad aşireti, Hasan Salim Mikdad’ın Hizbullah üyesi olduğu gerekçesiyle muhalifler tarafından Şam’da kaçırılmasına misilleme olarak, aralarında bir Türk’ün de bulunduğu 30’u aşkın Suriyeliyi rehin almıştı. Ailesi, Hasan Mikdad’ın Suriye’de bir bankada çalışan sıradan bir insan olduğunu savunuyor.

TÜRK ŞOFÖR KAÇIRILDI

Beyrut’un güneyindeki Şuveyfat bölgesinde petrol yüklü olduğu ifade edilen Türk plakalı TIR’ın şoförün kaçırıldığı öne sürüldü. Görgü tanıkları, 2 kişinin Türk TIR şoförü ve yanında bulunan bir Suriye vatandaşını araçtan indirerek yanlarında bulunan bir jiple kaçırdıklarını ifade etti.

‘BİR SIKINTIM YOK, İYİ DAVRANIYORLAR’

Mikdat aşireti tarafından kaçırılan Aydın Tufan Tekin’e, AA muhabirleri Mustafa Yıldız ve Ogün Yıldız ulaştı. Beyrut’a öğle saatlerinde ulaştığını anlatan Tufan Tekin, havalimanından çıkar çıkmaz kaçırıldığını belirtti. Suriye’de kaçırılan Hassan Mikdat’ın serbest bırakılması karşılığında kaçırıldığını belirten Tekin, Mikdat ailesi üyesinin serbest bırakılması durumunda, kendisinin de serbest bırakılacağına inandığını söyledi. Türk hükümetinin Özgür Suriye Ordusu’na girişimde bulunarak Mikdat ailesi üyesi Hassan Mikdat’ın serbest bırakılmasını sağlamasını umduğunu, böylelikle tatsız durum yaşanmadan, meselenin barışçıl şekilde çözülebileceğini, Türk hükümetinin yardımını beklediğini belirtti. Mikdat ailesi tarafından İngilizce konuşması istenen Tekin’in ailesine mesaj verirken Türkçe konuşmasına izin verildi. Tekin, "Aileme iyi olduğumu söylemek istiyorum. Bana gayet iyi davranıyorlar, bir sıkıntım yok. Ne istersem sağ olsunlar sağlıyorlar. Sağlığım sıhhatim yerinde ve moralim yerinde teşekkür ederim" diye konuştu. "Baskı altında olduğu için mi bu şekilde konuştuğuna" ilişkin sorusuna, "Hayır hayır kesinlikle sorun yok, her konuda yardımcı oluyorlar, ‘duş alacağım’ dediğimde hemen temiz havlu getiriyorlar. Meyve geliyor, yemek geliyor" karşılığını verdi.

EVDE UMUTLU BEKLEYİŞ

Aydın Tufan Tekin’in Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşayan ailesi, oğullarının bir an önce bırakılmasını istiyor. Baba Mahmut Tekin, olayı duyunca şok yaşadıklarını belirterek, "Gece geç saatlerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu aradı. Herkes elinden geleni yapıyor. Tek istediğimiz, oğlumuzun sağ salim bize kavuşması" dedi. Mahmut Tekin, oğlunun bir firmanın Doğu Akdeniz satış sorumlusu olarak görev yaptığını da kaydetti.

DEVLET GİBİ AŞİRET: MİKDAD

Özel ikle Güney Lübnan ve Bekaa Vadisi’nde etkinliği bulunan Mikdad aşireti, ülkedeki en büyük üçüncü Şii direniş grubu. Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin liderliğindeki Emel Hareketi ve Hasan Nasrallah’ın yönetimindeki Hizbullah örgütünden sonra geniş etkinliği bulunan Mikdad, özellikle sahip olduğu silahlı milislerle Güney Lübnan ve Bekaa’da Hizbullah’ın bile müdahale edemediği bir yapılanma olarak biliniyor.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme